Legionella wykryta w przedszkolu w Warszawie. Sanepid wydał pilną decyzję

Bakteria Legionelli, która do tej pory rozprzestrzeniała się głównie na południu Polski, dotarła również do Warszawy. Wykryto ją w jednym ze stołecznych przedszkoli. Sprawą zajmuje się już Główny Inspektorat Sanitarny, który wydał odpowiednie zalecenia. Czy dzieci są bezpieczne? Czy Legionella w przedszkolu jest niebezpieczna dla maluchów?

Legionella w warszawskim przedszkolu

Dotychczas Legionella rozprzestrzeniała się wyłącznie w południowych rejonach Polski. Pojawiła się w Rzeszowie i to nadal tam odnotowuje się najwięcej zachorowań. Wkrótce jednak odkryto ją także w Małopolsce, a teraz także w stolicy. W warszawskim przedszkolu publicznym numer 20 przy ul. Sempołowskiej w Śródmieściu bakteria została wykryta w próbkach wody.

Przeprowadzone badania wody na okoliczność występowania bakterii Legionella wykazały pozytywny wynik. Przedszkole ściśle współpracuje z Sanepidem i wykonuje jego zalecenia.oświadczenie placówki na Facebooku

Dyrekcja przedszkola zaznacza jednocześnie, że legionellą nie można się zarazić po wypiciu skażonej wody lub przez kontakt z chorym. Do zakażenia dochodzi w momencie wdychania aerozolu skażonej wody, czyli np. pod prysznicem.

Zobacz: Legionella – objawy u dzieci. Specjaliści ostrzegają, a rodzice obawiają się szczególnie jednego

Placówka pozostaje czynna, ale sanepid wydał zalecenia

Ze względu na charakter i sposób rozprzestrzeniania się bakterii Główny Inspektorat Sanitarny nie podjął decyzji o zamknięciu placówki. Przedszkole będzie pracować normalnie, ale musi stosować się do zaleceń sanepidu, do których należą:

  • zamknięcie natrysków na 7 dni;
  • rozkręcenie pryszniców i zdezynfekowanie ich środkami chemicznymi;
  • powtórzenie badań za 7 dni.

Dotychczas w całej Polsce odnotowano 166 przypadków zakażenia bakterią legionella, a zmarło już 21 osób. Wszystkie osoby zmarłe cierpiały jednak również na inne schorzenia i choroby współistniejące. Zdecydowanie najwięcej osób zachorowało w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo