Nauczyciele załamani zmianami na świadectwach. Nie kryją oburzenia. “To jakiś mało śmieszny żart”

Zakończenie roku szkolnego już w najbliższy piątek 23 czerwca, dlatego w szkołach trwają intensywne przygotowania. Wbrew pozorom pod względem liczby obowiązków ostatni tydzień nauki to jeden z najbardziej wymagających momentów dla nauczycieli. Tymczasem ministerstwo edukacji postanowiło dołożyć im pracy – w ostatniej chwili poinformowano o zmianie wzorów świadectw. Nauczyciele nie kryją frustracji.

Chaos przed zakończeniem roku

Chociaż ostatnie dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego wyglądają w szkołach wyjątkowo spokojnie, to praca nauczycieli wcale się nie kończy. Po wystawieniu ocen większość uczniów przestaje pojawiać się na zajęciach, ale nauczycielom dochodzą kolejne obowiązki. Pod względem pracy papierkowej i formalności jest to jeden z najbardziej intensywnych momentów w ciągu całego roku. Trzeba przygotować świadectwa, dyplomy, uzupełnić niezbędną dokumentację, uczestniczyć w kilku radach pedagogicznych podsumowujących rok. Dlatego wielu nauczycieli spędza czas w szkole od rana do wieczora.

Biorąc pod uwagę tę szkolną rzeczywistość, może dziwić fakt, że nowe rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów i innych druków, zmieniające dotychczasowe wzory, zostało podpisane przez ministra Czarnka właśnie teraz. Jak twierdzi autorka instagramowego profilu “Dziecko w Trójmieście”, doświadczona nauczycielka, dokument wprowadził dodatkowe zamieszanie.

Okazuje się, że nie wszyscy zostali poinformowani z wyprzedzeniem o planowanych zmianach wzorów świadectw.

Wczoraj wyszłam ze szkoły przed 19, bo zostałam drukować świadectwa szkolne. Dzisiaj rano dostałam informację, że mamy się wstrzymać z drukowaniem, bo najprawdopodobniej jest nowy wzór. To nic, że już chyba prawie cała szkoła podrukowała, że poszły setki giloszy (…) Liczę, że to jakiś mało śmieszny żartautorka instagramowego profilu “Dziecko w Trójmieście”

Zobacz: Podwyżki dla nauczycieli od lipca 2023? Takie kwoty mają pojawić się na kontach

Nowe wzory świadectw – co się zmieniło?

Zmiana wzorów świadectw dotyczy uczniów, którzy rozpoczęli naukę w roku szkolnym 2022/2023. Najważniejsza zmiana polega na tym, że uzupełniając świadectwa i wpisując poszczególne nazwy przedmiotów, szkoły muszą uwzględniać kolejność ustaloną w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół danego typu.

Sprawdź też:

Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general