Podwyżki dla wdów i wdowców. Nawet 7600 zł co miesiąc! Projekt już w Sejmie

Emerytura po mężu będzie wyższa? Do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy, który przewiduje znaczne podwyżki. Jest on już po pierwszym czytaniu, które odbyło się 6 lipca i został skierowany do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Wdowia emerytura czy też emerytura po mężu to potoczna nazwa renty rodzinnej. O świadczenie po zmarłej osobie może ubiegać się nie tylko wdowa, czy wdowiec, ale to właśnie ta grupa najczęściej decyduje się na ten krok. Już wkrótce mogą nadejść zmiany w wypłatach. Wszystko, dzięki projektowi obywatelskiemu.

Sprawdź: 14. emerytura dla seniorów. Kto i kiedy dostanie nawet 1500 złotych?

Kto może ubiegać się o rentę rodzinną? Ile wynosi świadczenie?

ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek wdowy lub wdowca, który pozostawał do dnia śmierci we wspólności małżeńskiej oraz spełnia jeden z poniższych warunków:

  • w chwili śmierci małżonka miał skończone 50 lat lub był niezdolny do pracy,
  • wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, które nie ukończyło 16 lat, a jeśli uczy się w szkole – 18 lat,
  • sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej,
  • ukończył 50 lat lub stał się niezdolny do pracy już po śmierci współmałżonka, lecz nie później niż 5 lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci.

Sprawdź: Twoja emerytura może być większa o 200 zł! Tym seniorom należy się specjalny dodatek, wystarczy jeden wniosek

Wysokość świadczenia uzależniona jest natomiast od liczby osób uprawnionych do wypłaty. Jak wspomnieliśmy, wdowiec oraz wdowa to niejedyne osoby, które mogą złożyć wniosek. Po spełnieniu odpowiednich warunków wyszczególnionych przez ZUS środki mogą trafić też do: dzieci, rodzeństwa, wnuków czy rodziców. Wtedy też renta rodzinna wynosi:

  • 85% świadczenia zmarłego – przy jednej osobie uprawnionej,
  • 90% świadczenia zmarłego – przy dwóch osobach uprawnionych,
  • 95% świadczenia zmarłego – przy trzech lub więcej osobach uprawnionych.

Emerytura po mężu 2023. Zmiany, które proponują obywatele

Zgodnie z założeniami projektu obywatelskiego możliwe ma być łącznie wypłaty emerytury oraz renty rodzinnej, a więc kwota dla osoby uprawnionej będzie wyższa. Obecnie, aby ZUS przyznał świadczenie należy zrezygnować z wypłaty własnej emerytury lub renty. Po zmianach można byłoby zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. świadczenia po zmarłym lub odwrotnie. Jest jednak jedno “ale”. Wypłata nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury, a więc obecnie limit wynosiłby 7600 zł.

Sprawdź: Te emerytki mają szansę otrzymać nawet kilkaset złotych więcej do emerytury. Wystarczy, że złożą wniosek w ZUS

Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general