Podwyżki opłat za żłobek już niedługo? O ile mogą wzrosnąć ceny za żłobek?

W ostatnim czasie obserwujemy wzrost cen niemal wszystkich usług i produktów. Wygląda na to, że więcej zapłacimy nie tylko za gaz, prąd i paliwo, ale także za opiekę nad dziećmi w żłobkach. Jak wynika z doniesień “Gazety Pomorskiej”, od nowego roku podwyżki opłat za żłobek są już niemal pewne w wielu gminach województwa kujawsko-pomorskiego. Wyższe ceny mają być spowodowane podniesieniem płacy minimalnej. Czy to oznacza, że wszyscy rodzice powinni spodziewać się wzrostu opłat? O ile mogą wzrosnąć ceny za żłobek?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • W niektórych gminach województwa kujawsko-pomorskiego szykują się podwyżki opłat za żłobek.
  • Rodzice m.in. Grudziądza, Bydgoszczy i Włocławka muszą się liczyć z tym, że od stycznia 2022 roku zapłacą za opiekę więcej.
  • Planowany wzrost cen ma związek z podniesieniem wynagrodzenia minimalnego do 3010 złotych.
  • Wzrost płacy minimalnej może pociągnąć podobne podwyżki również w innych regionach kraju.

Wzrosną opłaty za żłobek?

Ostatnimi czasy Polacy mocno odczuli wzrost cen nie tylko żywności i innych produktów codziennego użytku, ale także usług i energii, prądu i gazu. Znacząco wzrosły opłaty za paliwo, co zdecydowanie uszczupliło portfele kierowców. Niestety wszystko wskazuje na to, że od nowego roku sytuacja raczej się nie poprawi, a nawet ulegnie pogorszeniu. Podwyżki prawdopodobnie dotkną także rodziców, których dzieci uczęszczają do żłobków.

Sprawdź: Bon energetyczny już wkrótce! Rząd będzie dopłacał do prądu, gazu i paliwa.

“Gazeta Pomorska” ujawnia, że w niektórych gminach w województwie kujawsko-pomorskim już planowane jest podniesienie cen za opiekę nad dziećmi w miejskich żłobkach. Wyższych stawek od stycznia 2022 roku mogą się spodziewać rodzice z Bydgoszczy, Włocławka oraz Grudziądza. Zapowiadane zmiany są spowodowane podniesieniem wynagrodzenia minimalnego do 3010 złotych.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Bydgoszczy opłata za pobyt dzieci w żłobkach prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz w wymiarze do 10 godzin dziennie wynosi miesięcznie 11 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym.Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy dla “Gazety Pomorskiej”

Zobacz: Szczepienie pięciolatków przeciwko koronawirusowi już wkrótce? 

Ile mogą wynieść podwyżki opłat za żłobek?

Według informacji z urzędów miejskich, do których dotarła “Gazeta Pomorska”, podwyżki opłat za żłobek w Grudziądzu mają wynieść nieco ponad 20 złotych miesięcznie (plus drobny wzrost opłat za wyżywienie) z 280 złotych do 301 złotych. We Włocławku natomiast miesięczna stawka za żłobek wzrośnie z 208 złotych do 224 złotych. Podniesienia opłat należy się spodziewać od stycznia 2022 roku.

Na planowane podwyżki opłat za żłobek ma bezpośredni wpływ podniesienie wynagrodzenia minimalnego do 3010 złotych, co oznacza, że podobne wzrosty cen mogą się pojawić także w innych częściach kraju.

Sprawdź: Mija termin złożenia wniosku o 300+! Uważaj, aby go nie przegapić.

Nowe świadczenia opiekuńcze na dzieci

W odpowiedzi na wzrost cen rząd planuje nowe świadczenia rodzinne. W ramach Nowego Ładu od przyszłego roku w życie ma wejść m.in. program “Rodzinny Kapitał Opiekuńczy”. Zgodnie z jego założeniami niektóre rodziny mogą liczyć na wsparcie w wysokości 12 tysięcy złotych na dziecko. Dodatek ma przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie między 12. a 36. miesiącem życia i będzie wypłacany w formie 500 złotych miesięcznie przez dwa lata lub 1000 złotych przez rok (w zależności od decyzji rodziców).

Z “Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego” nie skorzystają więc rodziny, w których wychowuje się tylko jedno dziecko. Rząd przygotował dla nich jednak pewną rekompensatę w postaci 400 złotych na dziecko. Warunkiem otrzymania tego świadczenia jest wiek dziecka – będzie wypłacane między 12. a 36. miesiącem życia. Środki mają być przeznaczone bezpośrednio na opiekę, tzn. na żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna, a więc pieniądze z tytułu świadczenia będą wypłacane wprost na odpowiednie konta (żłobka, klubu dziecięcego lub opiekunka/opiekunki).

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka, Newsy

To OSPA? NIE PODAWAJ Ibuprofenu!

Ibuprofen i Patracetamol to leki, po które sięgasz odruchowo, gdy dziecko ma gorączkę? Uważaj! Lekarstwa na bazie Ibuprofenu mogą być bardzo niebezpieczne podczas Ospy! Przekonała się o tym Hayley Lyons....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo