Pojawia się ich w Polsce coraz więcej. Trzeba działać od razu

Nazywane są często czerwonymi pająkami, chociaż ich rozmiary sprawiają, że na pierwszy rzut oka są niemal niewidoczne. Szkód przez nich wyrządzonych trudno jednak nie zauważyć. Jak się pozbyć przędziorków z ogrodu? Podpowiadamy.

Przędziorki to roztocza, których barwa może się zmieniać w zależności od pory roku – od czerwonej zimą po żółtą czy zieloną w okresie wiosenno-letnim. Samica może jednorazowo złożyć nawet 200 jaj, a więc bardzo szybko potrafią opanować ogród. Ich pokarmem są soki znajdujące się w roślinach, także największe zagrożenie stanowią dla naszych ogrodów. Jak je utratować?

Sprawdź: Zmieszaj z wodą i spryskaj mszyce. Szkodniki same pospadają z liści

Jak sprawdzić, czy jest przędziorek w ogrodzie? Na te elementy koniecznie zwróć uwagę

Najczęściej przędziorek rozprzestrzenia się z nowo zakupionych roślin. Stąd też zaleca się kwiatom robienie przynajmniej kilkudniowej kwarantanny. Zauważenie przędziorka jest praktycznie niemożliwe. W większości przypadków zdajemy sobie sprawę z jego obecności, gdy już zaatakuje roślinę. Wtedy właśnie pojawia się na niej charakterystyczna gęsta pajęczyna na spodzie liści. Warto ponadto zwrócić uwagę na:

  • usychanie igieł w przypadku drzew iglastych,
  • kropki pojawiające się na liściach,
  • malutkie robaczki pojawiające się wzdłuż nerwów liści (jest to możliwe jedynie przez szkło powiększające).

Sprawdź: Wyjmij z lodówki, posiekaj i zalej wodą. Ten oprysk jest niezawodny nie tylko na kleszcze

Co jest skuteczne na przędziorki? Zwalczanie domowymi sposobami. Wypróbuj oprysk na przędziorki

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na przędziorki są opryski. Polecamy szczególnie dwa z nich. Pierwszy na bazie szarego mydła. Do 2 l wody dodajemy łyżkę oleju oraz łyżkę mydła (najlepiej w płynie), mieszamy i przez kilka dni dokładnie spryskujemy liście, a zwłaszcza ich spodnią część.

Równie skutecznie z przędziorkiem poradzi sobie oprysk z pieprzu cayenne. Do 2 l ciepłej wody należy dodać pół łyżeczki przyprawy oraz odrobinę płynu do mycia naczyń. Najlepiej odstawić go na noc i dopiero następnego dnia spryskać nim zaatakowane rośliny.

Sprawdź: Co zrobić, żeby róże długo stały w wodzie? Włóż jedną kapsułkę do wody, a nie pożałujesz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo