Pójście w ciąży na pogrzeb przynosi nieszczęście? Według tradycji to zły omen, a to dopiero początek listy ostrzeżeń

Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że kobieta w ciąży powinna na siebie szczególnie uważać. Ważne jest, aby zwracała uwagę na sposób odżywiania, dobrze spała i w miarę możliwości unikała niebezpiecznych czy stresujących sytuacji. Okazuje się jednak, że według zwyczajowych wierzeń ciężarna musi wystrzegać się jeszcze szeregu czynności i aktywności, aby nie sprowadzić na siebie pecha. Co radzą przesądy? Czy w ciąży można iść na pogrzeb?

Czy kobieta w ciąży może iść na pogrzeb?

Okres ciąży to niewątpliwie wyjątkowy, a dla niektórych nawet magiczny, moment w życiu każdej kobiety. Przyszłe mamy muszą wprowadzić prawdziwą rewolucję w swojej codzienności – zmieniają nawyki, wprowadzają nowe przyzwyczajenia, a z części aktywności muszą zupełnie zrezygnować. Nic więc dziwnego, że niezwykłość tego błogosławionego stanu znalazła odbicie także w tradycji i w rozmaitych ludowych wierzeniach.

Wokół ciąży narosło mnóstwo mitów i zabobonów, do których niegdyś podchodzono bardzo poważnie. Wraz z rozwojem medycyny do tych ludowych mądrość przywiązywano coraz mniejszą wagę, a dziś przeważnie traktuje się je już raczej z przymrużeniem oka, bardziej w kategoriach ciekawostki.

Nie oznacza to jednak, że nikt zupełnie nie przejmuje się już przesądami. Wciąż jest sporo osób, które te tradycyjne rady bierze sobie jednak do serca i w miarę możliwości stosuje się do nich, aby nie kusić losu. Jeden z takich zabobonów dotyczy obecności ciężarnej na pogrzebie. Ponoć kobieta w ciąży nie powinna uczestniczyć w tej smutnej uroczystości, ponieważ może to skończyć się tragedią – śmiercią nienarodzonego dziecka. Oczywiście wiadomo, że nie jest to kwestia żadnych magicznych sił, a źródło przesądu można z łatwością wytłumaczyć.

Ostatnie pożegnanie bliskiej osoby wiąże się z ogromnym bólem, stresem i masą negatywnych emocji. Tak skrajne uczucia, a w szczególności silne nerwy mogą odbić się na dziecku, doprowadzając nawet do poronienia. Dlatego mówi się, aby w miarę możliwości ciężarna unikała takich trudnych sytuacji.

Zobacz: Zabobony i przesądy pogrzebowe w Polsce

Ciąża a pogrzeb. To nie koniec tego typu przesądów

Przesądy związane z ciążą i pogrzebem to nie jedyne zabobony dla ciężarnych. Według tradycyjnych wierzeń kobieta spodziewająca się dziecka nie powinna nosić łańcuszków ani korali, ponieważ może spowodować, że dziecko owinie się pępowiną i udusi. Nie ma tu naturalnie żadnego racjonalnego powiązania i należy ten mit włożyć między bajki.

Inne jeszcze bardziej niedorzeczne zabobony mówią, że kobieta w ciąży nie powinna golić nóg, bo dziecko będzie łyse. Ciężarna nie może także zaglądać przez dziurkę od klucza, aby dziecko nie miało zeza. Odradza się przyszłym matkom także głaskania zwierząt z futerkiem, ponieważ maluch przyjdzie na świat zbyt owłosiony.

Sprawdź też: Te amerykańskie imiona to hit ostatnich lat! Rada Języka Polskiego nie zostawia na nich suchej nitki

Czytelnicy pytają, czy w ciąży można chodzić na pogrzebie

Kobieta w ciąży na pogrzebie – czy to zły omen?

Według zabobonu kobieta nie powinna iść w ciąży na pogrzeb, ponieważ może to sprowadzić na nią nieszczęście – śmierć dziecka.

Czy kobieta w ciąży powinna iść na pogrzeb?

Jeśli wierzyć przesądom, to nie, ponieważ przyniesie to nieszczęście. W rzeczywistości jednak, jeśli nie ma przeciwskazań, a samo wydarzenie nie będzie dla niej zbyt obciążające fizycznie i emocjonalnie, to oczywiście może wziąć udział w pogrzebie.

Czy w ciąży można iść na cmentarz?

Przesądy nic nie mówią na ten temat, więc jeśli jej stan na to pozwala, to nie ma przeciwwskazań.

Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo