Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że kobieta w ciąży powinna na siebie szczególnie uważać. Ważne jest, aby zwracała uwagę na sposób odżywiania, dobrze spała i w miarę możliwości unikała niebezpiecznych czy stresujących sytuacji. Okazuje się jednak, że według zwyczajowych wierzeń ciężarna musi wystrzegać się jeszcze szeregu czynności i aktywności, aby nie sprowadzić na siebie pecha. Co radzą przesądy? Czy w ciąży można iść na pogrzeb?
Czy kobieta w ciąży może iść na pogrzeb?
Okres ciąży to niewątpliwie wyjątkowy, a dla niektórych nawet magiczny, moment w życiu każdej kobiety. Przyszłe mamy muszą wprowadzić prawdziwą rewolucję w swojej codzienności – zmieniają nawyki, wprowadzają nowe przyzwyczajenia, a z części aktywności muszą zupełnie zrezygnować. Nic więc dziwnego, że niezwykłość tego błogosławionego stanu znalazła odbicie także w tradycji i w rozmaitych ludowych wierzeniach.
Wokół ciąży narosło mnóstwo mitów i zabobonów, do których niegdyś podchodzono bardzo poważnie. Wraz z rozwojem medycyny do tych ludowych mądrość przywiązywano coraz mniejszą wagę, a dziś przeważnie traktuje się je już raczej z przymrużeniem oka, bardziej w kategoriach ciekawostki.
Nie oznacza to jednak, że nikt zupełnie nie przejmuje się już przesądami. Wciąż jest sporo osób, które te tradycyjne rady bierze sobie jednak do serca i w miarę możliwości stosuje się do nich, aby nie kusić losu. Jeden z takich zabobonów dotyczy obecności ciężarnej na pogrzebie. Ponoć kobieta w ciąży nie powinna uczestniczyć w tej smutnej uroczystości, ponieważ może to skończyć się tragedią – śmiercią nienarodzonego dziecka. Oczywiście wiadomo, że nie jest to kwestia żadnych magicznych sił, a źródło przesądu można z łatwością wytłumaczyć.
Ostatnie pożegnanie bliskiej osoby wiąże się z ogromnym bólem, stresem i masą negatywnych emocji. Tak skrajne uczucia, a w szczególności silne nerwy mogą odbić się na dziecku, doprowadzając nawet do poronienia. Dlatego mówi się, aby w miarę możliwości ciężarna unikała takich trudnych sytuacji.
Zobacz: Zabobony i przesądy pogrzebowe w Polsce
Ciąża a pogrzeb. To nie koniec tego typu przesądów
Przesądy związane z ciążą i pogrzebem to nie jedyne zabobony dla ciężarnych. Według tradycyjnych wierzeń kobieta spodziewająca się dziecka nie powinna nosić łańcuszków ani korali, ponieważ może spowodować, że dziecko owinie się pępowiną i udusi. Nie ma tu naturalnie żadnego racjonalnego powiązania i należy ten mit włożyć między bajki.
Inne jeszcze bardziej niedorzeczne zabobony mówią, że kobieta w ciąży nie powinna golić nóg, bo dziecko będzie łyse. Ciężarna nie może także zaglądać przez dziurkę od klucza, aby dziecko nie miało zeza. Odradza się przyszłym matkom także głaskania zwierząt z futerkiem, ponieważ maluch przyjdzie na świat zbyt owłosiony.
Sprawdź też: Te amerykańskie imiona to hit ostatnich lat! Rada Języka Polskiego nie zostawia na nich suchej nitki
Czytelnicy pytają, czy w ciąży można chodzić na pogrzebie
Według zabobonu kobieta nie powinna iść w ciąży na pogrzeb, ponieważ może to sprowadzić na nią nieszczęście – śmierć dziecka.
Jeśli wierzyć przesądom, to nie, ponieważ przyniesie to nieszczęście. W rzeczywistości jednak, jeśli nie ma przeciwskazań, a samo wydarzenie nie będzie dla niej zbyt obciążające fizycznie i emocjonalnie, to oczywiście może wziąć udział w pogrzebie.
Przesądy nic nie mówią na ten temat, więc jeśli jej stan na to pozwala, to nie ma przeciwwskazań.