Zmarła 27-latka najpierw cierpiała na koronawirusowe zapalenie płuc, a dopiero potem pojawiła się sepsa

Próbujemy zebrać w jednym miejscu wszystkie informacje na temat zmarłej dziś 27-latki. W mediach społecznościowych trwają spekulacje, jaka była jej realna przyczyna śmierci. Młodzi ludzie, a zwłaszcza przyszłe mamy zaczęły się bać, że wbrew wcześniejszym doniesieniom, także osoby młode i zdrowe mogą umrzeć z powodu zakażenia koronawirusem. Czy sepsa była jedynym powodem śmierci młodej matki? Analizujemy i wyjaśniamy to razem z naszymi ekspertami.

Zmarła 27-latka najpierw cierpiała na koronawirusowe zapalenie płuc, a dopiero potem pojawiła się sepsa
elements.envato.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Chwilę przed godziną 12:00 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci szóstej ofiary koronawirusa.
  • Ofiarą jest 27-letnia kobieta, która niedawno urodziła dziecko drogą cesarskiego cięcia.
  • W czasie konferencji prasowej, która odbyła się 2 godziny później rzecznik MZ stwierdził, że nie powinniśmy wliczać tej zmarłej kobiety do osób, które poniosły śmierć z uwagi na fakt zarażenia koronawirusem. Według niego bezpośrednią przyczyną śmierci pacjentki była sepsa.
  • Po konferencji szpital w oficjalnym komunikacie przyznaje jednak, że kobieta najpierw cierpiała na koronawirusowe zapalenie płuc, a dopiero potem pojawiła się sepsa.
  • Była rzeczniczka prasowa MZ w rozmowie z nami mówi: 'Przypominam, że mamy wyjściową, wtórną i bezpośrednią przyczynę zgonu. Być może zaznajomienie się pracowników ministerstwa z tą wiedzą wpłynęłoby na doprecyzowanie sposobu ich komunikacji.'

[aktualizacja 20.03.2020 15:45]

Najpierw koronawirusowe zapalenie płuc, a potem sepsa

Szpital w Łańcucie na swojej stronie umieścił komunikat, z którego wynika, że kobieta najpierw przechodziła koronawirusowe zapalenie płuc, a dopiero po pięciu dniach rozpoznano u niej stan septyczny.

27 letnia pacjentka przeniesiona ze Szpitala w Nisku w 7 dobie po porodzie rozwiązanym cięciem cesarskim z niewydolnością oddechową w przebiegu koronawirusowego zapalenia płuc. Chora wymagała intubacji i leczenia oddechem zastępczym. W 13 dobie rozpoznano stan septyczny wymagający zabiegu operacyjnego usunięcia ogniska zakażenia. 12 godzin po zabiegu zatrzymanie krążenia, z powodu nieefektywnej resuscytacji krążeniowej, pacjentka uznana za zmarłą.

27-latka szóstą ofiarą koronawirusa?

Ministerstwo Zdrowia na swoim oficjalnym profilu na Twiterze opublikowało dziś informację, z której wynika, że kolejną ofiarą koronawirusa w Polsce jest 27-letnia kobieta, która zmarła w szpitalu w Łańcucie w województwie podkarpackim. To – według Ministerstwa Zdrowia – szósta osoba, która zmarła w wyniku epidemii w naszym kraju. Ministerstwo Zdrowia nie informuje o szczegółach. Możemy się ich domyślać jedynie na podstawie komentarzy internautów, które pojawiają się pod postem. Wynika z nich, że 27-latka została zakażona wirusem SARS-CoV-2 przez swoją mamę, która niedawno wróciła z Włoch i zlekceważyła objawy choroby. Informacja ta jednak w żaden sposób nie została potwierdzona przez lekarzy ani Ministerstwo Zdrowia.

(…) z przykrością informujemy, że w szpitalu w Łańcucie (woj. podkarpackie) zmarła szósta osoba zakażona koronawirusem. To 27-letnia kobieta, która była w stanie ciężkim. – poinformowało dziś na swoim oficjalnym profilu na Twiterze Ministerstwo Zdrowia

Bezpośrednią przyczyną śmierci kobiety była sepsa

Po godzinie od pierwszego komunikatu, również na Twiterze pojawiła się informacja opublikowana przez dziennikarza radia RMF FM o tym, że bezpośrednią przyczyną śmierci kobiety była sepsa.

To właśnie Mariusz Piekarski godzinę wcześniej informował na Twitterze, że zmarła kobieta kilka dni temu urodziła dziecko i zastanawiał się, czy poród mógł osłabić jej odporność i przyczynić się do śmierci.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz potwierdził bezpośrednią przyczynę śmierci 27-latki:

Wszystko wskazuje na to, że koronawirus nie był bezpośrednią przyczyną śmierci, a sepsa

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia został zapytany w TVP Info o to, czy 27-latkę tak naprawdę powinno się określać jako szóstą ofiarę koronawirusa. Odpowiedział:

Została włączona do tych sześciu osób, ponieważ była osobą zakażoną koronawirusem, ale jak poinformowali nas medycy ze szpitala w Łańcucie, bezpośrednią przyczyną śmierci nie był jednak COVID-19, ale sepsa. Stąd też tak naprawdę nie powinniśmy wliczać tej zmarłej kobiety do osób, które poniosły śmierć z uwagi na fakt zarażenia koronawirusem

Pamiętajmy tylko, że COVID-19 to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. SARS-CoV-2 może wywołać także zapalenie płuc lub sepsę. Odpowiedź rzecznika nie jest więc jednoznaczna. Nadal nie wiemy czy to SARS-CoV-2 przyczynił się w tym przypadku do sepsy.

Była rzeczniczka prasowa MZ nie pozostawia suchej nitki

Otrzymaliśmy komentarz od byłej Dyrektor Biura Prasy i Promocji i rzeczniczki Ministerstwa Zdrowia, a obecnie Prezes Fundacji Watch Health Care Mileny Kruszewskiej:

Komunikacja Ministerstwa Zdrowia w sieci była krytykowana jeszcze przed pandemią. Nieczytelne, niepoprawne językowo i często wprowadzające w błąd komunikaty są szczególnie skandaliczne teraz. Jeśli w mediach społecznościowych ministerstwa pojawia się informacja, że zmarła 6 osoba zakażona koronawirusem, i jeszcze w tej samej godzinie rzecznik ministerstwa zaprzecza tym doniesieniom, twierdząc, że bezpośrednią przyczyną śmierci była sepsa, to chciałabym się zapytać, czy kanały komunikacyjne ministerstwa służą do przekazywania faktów czy doniesień?
Jeśli dyscyplina komunikacyjna nie jest możliwa do osiągnięcia na poziomie ministerstwa, nie dziwmy się potem chaosowi komunikacyjnemu w społeczeństwie.
Przypominam, że mamy wyjściową, wtórną i bezpośrednią przyczynę zgonu. Być może zaznajomienie się pracowników ministerstwa z tą wiedzą wpłynęłoby na doprecyzowanie sposobu ich komunikacji.

Koronawirus a sepsa

Jak informuje „The Lancet” przeprowadzone w dwóch chińskich szpitalach badania pokazały, że u ponad połowy pacjentów hospitalizowanych z powodu koronawirusa SARS-CoV-2 rozwija się sepsa. Co więcej pacjenci wykazujący objawy posocznicy umierali częściej (podobnie jak ci ze zdiagnozowaną cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca oraz problemami z krzepnięciem krwi).  Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i związane z nim objawy (a zwłaszcza brak tlenu) mogły też wpłynąć na przebieg sepsy, którą kobieta mogła mieć po porodzie.

Sepsa nie jest chorobą, ale zespołem objawów, spowodowanym gwałtowną reakcją organizmu na zakażenie, który może powodować postępującą niewydolność wielu narządów. Zakażenie może być spowodowane bakteriami, ale także i wirusami, np. koronawirusem.

To bardzo ważne, żeby zostać w domu

Przypadek kobiety, która w sile wieku umiera prawdopodobnie przez powikłania związane z koronawirusem powinien być przestrogą dla wszystkich tych, którzy lekceważą zalecenia kwarantanny.

Badamy i opisujemy tę sprawę z tego samego powodu, co Pani Kasia. Zależy nam na „wstrząśnięciu” wszystkimi nieodpowiedzialnymi, którzy nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji.

Sprawdź:

1 Komentarz

  • Avatar

Dodaj komentarz

Newsy
“Wyobraziłam sobie swoich uczniów, których mamy pracują w aptekach, a ojcowie w transporcie". Rodzice i nauczyciele oburzeni wystąpieniem szefa MEN
Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski na swoim profilu facebookowym udostępnił film, w którym odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące edukacji w czasie pandemii koronawirusa. Niestety większość odpowiedzi nie zawiera żadnych
Czytaj dalej
Newsy
To już pewne: Szkoły zamknięte aż do Wielkanocy! Terminy egzaminów bez zmian
Szef MEN, minister Dariusz Piontkowski potwierdził, że aktualna przerwa w zajęciach dydaktyczno-wychowawczych, będąca środkiem zapobiegawczym na czas pandemii koronawirusa zostanie wydłużona. Dzieci nie wrócą do szkół przed Wielkanocą. [Aktualizacja 20.03.2020
Czytaj dalej
Newsy
“Postarajmy się, żeby te święta były symbolem życia, a nie epidemii” Czy można wyjechać na Wielkanoc do rodziny?
Zbliżają się Święta Wielkanocne. W tym roku rodzinne świętowanie przy suto zastawionym stole stoi pod dużym znakiem zapytania. Czy restrykcje wprowadzone przez rząd zostaną na ten czas świąt zawieszone? Czy
Czytaj dalej
Newsy Urodziny
10 oryginalnych pomysłów na niezapomniane urodziny w czasie kwarantanny
Czy urodziny Twojego dziecka przypadły właśnie na okres przymusowej izolacji spowodowanej epidemią COVID-19? Jeżeli tak, z uwagi na kwestie bezpieczeństwa z pewnością konieczne było odwołanie zaplanowanego przyjęcia urodzinowego, bez względu
Czytaj dalej
Newsy
„Komercyjne media stygmatyzują nauczycieli” – tak TVP broni cyklu „Szkoła”. Rodzice w szoku, a co na to nauczyciele?
"Po tym wszystkim nie będę więcej strajkował. Nam się nie należą podwyżki. Nas trzeba edukować." -  pisze na Facebooku jeden z nauczycieli po obejrzeniu cyklu "Szkoła TVP". Wzburzeni są także
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
Wydawnictwa udostępniły darmowe podręczniki w wersji elektronicznej dla wszystkich uczniów!
Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, w okresie zawieszenia zajęć w placówkach dydaktyczno-wychowawczych, wydawcy podręczników edukacyjnych zrzeszeni w Polskiej Izbie Książki zdecydowali się udostępnić elektroniczne wersje podręczników za darmo. Szkoły zamknięte z
Czytaj dalej
Imiona dla dzieci Newsy
Wiedźmin, Joint i Nutella – takie imiona chcieli nadać rodzice w 2019 r. Jakie były najpopularniejsze imiona dla dzieci w ubiegłym roku?
Zasadniczo przyszli rodzice dzielą się na dwie grupy: tych, którzy niemal od zawsze wiedzą, jakie imię nadadzą dziecku oraz tych, którzy rozważają tę kwestię przez sporą część ciąży. Pierwsi z
Czytaj dalej
Newsy
Zasiłek opiekuńczy na dziecko zostanie przedłużony o conajmniej 2 tygodnie [18.03.2020]
Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej (18.03.2020) konferencji prasowej zapowiedział, że możliwe jest przedłużenie możliwości korzystania przez pracowników z zasiłku opiekuńczego na dzieci do lat 8., którymi muszą się opiekować ze
Czytaj dalej
Newsy
Koronawirus a samozatrudnienie: na jakie ulgi i przywileje mogą liczyć rodzice prowadzący działalność (B2B)?
Walka z koronawirusem wymaga radykalnych posunięć, takich jak zamknięcie żłobków, przedszkoli i szkół. Stawia ona jednak wielu rodziców w obliczu trudnej sytuacji, jaką jest połączenie opieki nad dzieckiem z pracą.
Czytaj dalej
Newsy
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko z powodu koronawirusa? Nie każdy go otrzyma! O zmiany apeluje Rzecznik Praw Dziecka
Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko? Kto i dlaczego go nie otrzyma? Wprowadzona 2 marca 2020 r. specustawa zawiera luki prawne, przez które nie wszyscy rodzice otrzymają świadczenie. Dodatkowy zasiłek
Czytaj dalej