Rekrutacja do przedszkoli 2018/2019: Zasady, Terminy, Kryteria, Punktacja

Chcesz wysłać w tym roku dziecko do przedszkola? A może Twoje dziecko już uczęszcza do przedszkola i chcesz to kontynuować? Dowiedz się, jakie zasady obowiązują podczas rekrutacji, o jakich terminach nie możesz zapomnieć. Rekrutacja do przedszkoli w pigułce.

Rekrutacja do przedszkoli 2018

Najważniejsze jest to, żeby pilnować terminów i z odpowiednim wyprzedzeniem sprawdzić, do kiedy złożyć podanie, dostarczyć dokumenty itd. Kolejną sprawą jest wybór przedszkola, ponieważ składając podanie wybieramy, do którego przedszkola dziecko ma być rekrutowane. Wybierając przedszkole należy wziąć pod uwagę przede wszystkim opinie, jakie ma dana placówka. Można je znaleźć na przykład na forach internetowych albo podpytać znajomych, którzy mają dzieci w podobnym wieku. Należy zwrócić uwagę również na to, czy przedszkole jest położone blisko miejsca zamieszkania lub czy mamy do niego dobry dojazd, na przykład w drodze do pracy.

W podaniu o przyjęcie do przedszkola, podobnie jak w podaniu o przyjęcie do szkoły, należy zaznaczyć, do którego przedszkola najbardziej chcemy posłać dziecko. W dalszej kolejności można zaznaczyć przedszkola, które rozważamy, jeśli dziecko nie zostanie przyjęte do przedszkola pierwszego wyboru.

Zasady rekrutacji do przedszkola w 2018 roku

Do przedszkola mogą iść dzieci w wieku 3, 4 i 5 lat, o ile ich rodzice wyrażają taką chęć. Warto w tym miejscu przypomnieć, że od 2017 roku w Polsce obowiązek przedszkolny obowiązuje dzieci, które ukończyły 6 lat.

Żeby dziecko brało udział w rekrutacji do przedszkola, musicie wypełnić odpowiednie dokumenty i złożyć je w terminie. W większości regionów wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola składa się w formie elektronicznej, dzięki czemu nie ma konieczności ręcznego wypełniania dokumentów i stania w kolejkach, żeby złożyć papierowe wersje podania. Papierową wersję wniosku składa się najczęściej w przedszkolu, do którego dziecko ma zostać przyjęte.

Dokumenty muszą zostać złożone w odpowiednim terminie, który jest określony w harmonogramie rekrutacji. W każdym regionie harmonogram jest nieco inny, dlatego koniecznie sprawdź terminy rekrutacji w swoim mieście z odpowiednim wyprzedzeniem. W większości regionów pierwszy etap rekrutacji do przedszkoli przypada na marzec lub kwiecień 2018 roku. Przykładowo, w Warszawie początek rekrutacji w tym roku został ustalony na 2 marca 2018 roku. Wyniki pierwszego etapu rekrutacji są publikowane zazwyczaj w maju, natomiast w czerwcu rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca. Wyniki drugiej rekrutacji pojawiają się w lipcu, a później istnieje jeszcze możliwość ubiegania się o przyjęcie dziecka do przedszkoli, w których po rekrutacji zostały wolne miejsca.

W Warszawie początek rekrutacji w tym roku został ustalony na 2 marca 2018 roku.

Informacje na temat rekrutacji i najważniejszych terminów powinny być przedstawione na stronach internetowych oraz w urzędach, które zajmują się placówkami przedszkolnymi. Na stronach internetowych powinny być zamieszczone między innymi listy przedszkoli, do których dziecko może być rekrutowane, dokładny sposób rekrutacji (w wielu miastach działa elektroniczny system rejestracji kandydatów do przedszkola, a w niektórych funkcjonuje tradycyjny system rekrutacji) oraz szczegółowy terminarz.

Jeśli Twoje dziecko chodziło w zeszłym roku do przedszkola i chcesz, żeby nadal do niego uczęszczało, musisz pamiętać o złożeniu deklaracji o tym, że dziecko będzie kontynuowało edukację w tym samym przedszkolu w następnym roku szkolnym.


Sprawdź: Pierwszy rok w przedszkolu – te rzeczy warto wiedzieć, zanim maluch zostanie przedszkolakiem!


Wyniki rekrutacji przedszkolnej 2018

W większości gmin ogłoszenie wyników pierwszego etapu rekrutacji następuje w maju, w dniu określonym dokładnie w harmonogramie rekrutacji. Jeśli dziecko było rejestrowane w systemie rekrutacji przez Internet, na profilu pojawi się informacja o tym, jaki jest wynik rekrutacji. Poza tym, jeżeli papierowa wersja wniosku była składana w przedszkolu, w placówce powinny się pojawić listy dzieci przyjętych. Po otrzymaniu wyników rekrutacji konieczne jest potwierdzenie swojego zgłoszenia oraz doniesienie do przedszkola wszystkich wymaganych dokumentów. Jeśli nie wypełni się formalności w odpowiednim terminie, dziecko może zostać skreślone z listy przyjętych maluchów.

Dodatkowa rekrutacja do przedszkoli

Jeżeli dziecko nie zostanie przyjęte do wybranego przedszkola w pierwszej rekrutacji, masz jeszcze możliwość ponownego zgłoszenia malucha do przyjęcia do przedszkola. W większości regionów druga rekrutacja przebiega w taki sam sposób, jak pierwsza. Poza tym wiele gmin po pierwszej rekrutacji ogłasza listy przedszkoli, w których zostały jeszcze wolne miejsca. Oprócz tego, jeżeli Twoje dziecko nie zostało przyjęte do danego przedszkola, w terminie do 7 dni od otrzymania wyników rekrutacji możesz zgłosić wniosek do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie decyzji. W przedszkolu możesz natomiast złożyć odwołanie od decyzji komisji rekrutacyjnej.

Punktacja

W przypadku rekrutacji do przedszkoli nie ma znaczenia kolejność złożenia dokumentów, więc na wypełnienie formalności masz cały przedział czasu, który został określony w regulaminie. Większe szanse na przyjęcie do przedszkola mają dzieci, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, których rodzeństwo albo rodzice posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, dzieci pochodzące z rodzin wielodzietnych, wychowywanych przez samotnych rodziców, a także wychowujące się w rodzinach zastępczych. Do wniosku o przyjęcie do przedszkola należy dołączyć odpowiednie dokumenty potwierdzające to, że rodzina spełnia kryteria, dzięki którym dziecko może być przyjęte do przedszkola w pierwszej kolejności. Takie dokumenty to na przykład oświadczenie o wielodzietności, orzeczenie o niepełnosprawności, akt zgonu jednego z rodziców, oświadczenie o tym, że ktoś samotnie wychowuje dziecko lub wyrok sądu rodzinnego zasądzający rozwód albo separację.

Mamy nadzieję, że teraz rekrutacja do przedszkola nie wydaje się Wam tak bardzo skomplikowana jak wcześniej.

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia

Jakie zmiany w szkolnictwie od 2017 roku?

Od roku szkolnego 2016/2017 zmienia się w naszym systemie edukacji bardzo dużo. Powoli w zapomnienie odejdą gimnazja i powraca ośmioletnia podstawówka. To efekt zmian wprowadzonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości....

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Jak nauczyć dziecko mówić?

Młodzi rodzice z niecierpliwością czekają na pierwsze słowa swojego dziecka. Czy będzie to “mama” czy “tata”? A może coś całkiem innego? Co jednak, jeśli oczekiwanie się wydłuża?  Czy istnieją sposoby...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia, Język polski

Zasady ortograficzne

Język polski nie jest językiem łatwym do nauczenia nawet dla nas – osób posługujących się nim na co dzień, urodzonych w Polsce, uczących się w polskich szkołach. Ilość zasad ortograficznych...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia, Rozrywka

#melokoncert dla niemowląt i małych dzieci

Na końcówkę wakacji sprawcie sobie i maluszkom prezent i wpadnijcie do rodzinnej restauracji Polana na warszawskim Wilanowie na MeloKoncert dla niemowląt i małych dzieci. Koncert odbędzie się w sobotę 25...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo