Ten owoc znad Bałtyku to skarb dla zdrowia i urody. Nawilża skórę i spowalnia jej starzenie

Niesamowite właściwości tej rośliny znane były już w starożytności. Robi się z niej dżemy, konfitury, soki i napary, jednak w Polsce wciąż jest niedoceniania. Jeśli chcesz zadbać o piękną skórę, włosy, ale też o zdrowie, koniecznie wprowadź do swojego jadłospisu tę roślinę.

Rokitnik zwyczajny to roślina, która występuje w Europie i Azji, zazwyczaj na górskich stokach, w dolinach rzek czy wzdłuż wybrzeży morskich. W Polsce naturalnie można ją spotkać na wybrzeżu Bałtyku. Rokitnik jest jednak częściowo pod ochroną – nie można zbierać dziko rosnących owoców, trzeba zaopatrzyć się w te z krzewów uprawnych. Roślina ta słynie ze swoich właściwości, które znane i cenione były już w starożytności. Owoce rokitnika są malutkie i podłużne lub kuliste, koloru pomarańczowego.

Sprawdź: Te owoce są jak ambrozja. Zacznij je jeść, a przedłużysz swoją młodość

Rokitnik zwyczajny. Właściwości

W owocach rokitnika znajduje się aż 14 witamin, spośród których na uwagę zasługuje zwłaszcza witamina C. W rokitniku jest ich aż trzy razy więcej niż w czarnej porzeczce. Jedynie 100 g owocu wystarczy na zaspokojenie dziennej dawki tej witaminy. W rokitniku znajduje się też 11 mikroelementów, w tym żelazo, wapń, potas i krzem, 18 aminokwasów i 22 kwasy tłuszczowe.

Dzięki wymienionym substancjom rokitnik wykorzystywany jest przy wielu schorzeniach, takich jak ból gardła, suchy kaszel, reumatyzm czy zapalenie wątroby. Rokitnik ma również zbawienny wpływ na skórę. Regeneruje ją, nawilża i spowalnia proces starzenia. Wzmacnia również włosy i zapobiega ich wypadaniu.

Sprawdź: Ten popularny owoc to tajna broń ogrodników. Ślimaki wyniosą się z ogrodu na dobre

Napar z rokitnika. Jak wykonać?

Rokitnik ma charakterystyczny kwaśno-gorzkawy smak z wyczuwalnym aromatem ananasowym. Owoce można jeść surowe, liofilizowane lub w formie przetworów np. dżemów czy soków. Popularnością cieszy się również napar z rokitnika. Jego przygotowanie jest niezwykle proste.

Składniki:

  • 2 łyżki owoców rokitnika,
  • 2 cm korzenia świeżego imbiru,
  • 1 łyżka kurkumy,
  • opcjonalnie- łyżeczka miodu.

Wykonanie:

Wszystkie składniki zalej około 1 l wody o temperaturze ok. 80 stopni. Napar przykryj i odstaw na około 10 minut. Po tym czasie możesz dodać do niego nieco miodu. Całość dokładnie wymieszaj. Napar jest gotowy. Możesz delektować się jego smakiem i cieszyć z prozdrowotnych właściwości.

Sprawdź: Zastąp poranną kawę tym owocem! Dodaje więcej energii i nie obciąża żołądka. Wystarczą 3 sztuki

Sprawdź

Światowy Dzień Wcześniaka

Światowy Dzień Wcześniaka jest obchodzony 17 listopada. Z okazji tego święta każdego roku w wielu miastach w całej Polsce oraz na świecie organizowane są obchody obfitujące w szereg warsztatów, wykładów...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general