W polskiej kuchni nie doceniamy tej przyprawy. Ma właściwości antyrakowe i pomaga na migrenę

W kuchni meksykańskiej czy indyjskiej to jedna z najpopularniejszych przypraw. To właśnie niej potrawy zawdzięczają swój charakterystyczny, ostry smak. W Polsce mało kto korzysta z tej przyprawy i zdecydowanie czas to zmienić. Jej udowodnione właściwości są imponujące.

Świat ceni tę przyprawę nie tylko za jej smak, ale również za jej pozytywny wpływ na zdrowie. Mowa o papryczkach chili, które zawdzięczają swoje właściwości kapsaicynie. Badania naukowców udowodniły, że składnik ten ma wiele pozytywnych korzyści dla zdrowia.

Sprawdź: Jak wyczyścić spód patelni? Wypróbuj trik z ręcznikiem papierowym. Jest niezawodny

Papryczka chili. Jakie ma właściwości?

Papryczki chili są bogate w witaminy C, K i A, a także są źródłem żelaza, magnezu i potasu. Są one również niskokaloryczne i zawierają wiele błonnika. Dodanie do posiłku papryczki chili przyspiesza metabolizm, co sprzyja odchudzaniu. Przyprawa znana jest głównie dzięki kapsaicynie. Mówi się, że składnik ten ma właściwości antyrakowe, o czym świadczyć może chociażby niska zachorowalność na nowotwory w Meksyku i innych krajach, w których papryczki chili są chętnie wykorzystywane w kuchni. Należy jednak zaznaczyć, że wśród naukowców i lekarzy znajdują się zarówno zwolennicy, jak i sceptycy tej teorii. Wciąż prowadzone są badania w tym kierunku. Na razie udowodniono, że kapsaicyna chroni przed niekorzystnym wpływem związków potencjalnie rakotwórczych takich jak nitrozoamina oraz aflatoksyna B1.

Sprawdź: Ani masło, ani margaryna. To smarowidło do chleba zrobisz w kilka minut. Ma mniej kalorii i jest zdrowsze

Składnik ten ma również korzystny wpływ przy zwalczaniu wrzodów żołądka. Wśród innych właściwości papryczek chili wymienia się także wspomaganie pracy układu krążenia, pozytywny wpływ na układ odpornościowy czy zmniejszanie poziomu cholesterolu. Kapsaicyna wykorzystywana jest również do zwalczania bólów migrenowych. Blokuje ona sygnał bólowy, dzięki czemu nie dociera on do mózgu.

Papryczki chili. Kiedy szkodzą?

O tym, że papryczki chili warto dodawać do potraw, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Należy jednak pamiętać, że kapsaicyna wykazuje właściwości lecznicze tylko gdy używana jest w niewielkich ilościach, a stosowana w nadmiarze może szkodzić. Zbyt wysoka dawka może okazać się nawet śmiertelna (dawka śmiertelna w zależności od literatury: ok. 56-512mg/kg mc.). Papryczek chili powinny również unikać osoby, które cierpią na choroby układu pokarmowego czy trawiennego. Kapsaicyna nie jest polecana osobom zmagającym się z nadciśnieniem czy też trądzikiem. Niektóre osoby mogą być również uczulone na papryczkę chili. Jeśli po jej spożyciu wystąpią u ciebie problemy z oddychaniem czy też niepokojąca reakcja skórna, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Sprawdź: Niedoprawiony rosół? Zapomnij o Maggi! Sięgnij po ten popularny składnik, doda smaku i jest o wiele zdrowszy

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo