Wzrost i waga 6 latka – Ile powinien ważyć i mierzyć 6 latek? [plus rozmiar buta]

Chociaż każde dziecko rozwija się oczywiście w swoim tempie i ważne by ten rozwój był zrównoważony, przygotowano zakresy wagi i wzrostu dziecka w określonym wieku, które można uznać za prawidłowe. Lekkie odchylenia od tych norm nie wskazują od razu na chorobę, jednak warto je skonsultować z lekarzem by upewnić się, iż wszystko jest w porządku. Z kolei duże odstępstwa od normy powinny skłonić do szybkiej konsultacji z lekarzem, który oceni sytuację i wdroży odpowiednie leczenie. Ile powinien ważyć 6 latek? Jaki jest prawidłowy wzrost dla dziecka w tym wieku? Jak przebiega jego rozwój? Podpowiadamy jaki jest prawidłowy wzrost i waga 6 latka.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zalecany wzrost 6 letniego dziecka wynosi 106-122 centymetrów. Średni wzrost dziewczynek w tym wieku to 116,1 centymetrów, a chłopców 117,8 centymetrów.
  • Zalecana waga dla dziecka 6 letniego to 17-24 kg. Przy czym średnia waga dziewczynek to 20,9 kilograma, a chłopca 21,8 kg.

Wzrost 6 latka – Ile powinno mieć wzrostu 6 letnie dziecko?

Dziecko w wieku 6 lat powinno mierzyć mniej więcej 106-122 centymetry. Przeciętny wzrost chłopców w tym wieku to 117,8 centymetra, a dziewczynek 116,1 centymetra. Normy dla chłopców w tym wieku to 109-122 centymetry, a dla dziewczynek 106-120 centymetrów. Jak widzimy, różnice pomiędzy dziećmi w tym samym wieku mogą być naprawdę duże.

Dziecko, które ma 109 centymetrów, gdy jego rówieśnicy mają już 120 centymetrów nie jest wcale gorzej rozwinięte. Wszystko jest w normie i może wynikać na przykład z mniejszej wagi urodzeniowej, czy też po prostu z czynników genetycznych. Dzieci niższych rodziców również będą niższe, ponieważ szacuje się, że przeciętnie każdy chłopiec po osiągnięciu dojrzałości jest wyższy od swojego ojca 3,5 centymetra, a każda dziewczynka wyższa od swojej matki o 3 centymetry. 

Zobacz też: Kalkulator wzrostu dziecka: Jak obliczyć wzrost dziecka? 

Prawidłowa waga 6 latka – Ile powinien ważyć 6 latek?

Ile powinno ważyć 6 letnie dziecko? Idealna waga dziecka w tym wieku mieści się w zakresie 17-24 kilogramy. Dziewczynki przeciętnie ważą w tym wieku 20,9 kilograma, jednak zakres tolerancji wynosi 3 kilogramy mniej lub więcej. Z kolei chłopcy w tym wieku przeciętnie ważą 21,8 kilograma, przy czym zakres tolerancji również wynosi w tym przypadku 2,8 kilograma więcej lub mniej. Niektóre źródła podają, że prawidłowa waga dla dziewczynek w tym wieku mieści się w zakresie 17-24 kilogramy, a dla chłopców w tym wieku w zakresie 18-24 kilogramy.

Warto wiedzieć, że niższa waga w danym wieku może być po prostu efektem niższej wagi urodzeniowej dziecka. Małe noworodki są zwykle później również mniejsze, ponieważ rozwój dziecka powinien być zrównoważony. W latach 4-6 rozwój dziecka nadal jest dynamiczny, chociaż mniej niż przez pierwsze 3 lata jego życia. 

Zobacz też: Dieta dziecka a jego wzrost: co powinno znaleźć się w jadłospisie dziecka?

Dziewczynka – Wzrost i waga 6 latki

Średni wzrost dziewczynki w wieku 6 lat wynosi 106-120 centymetrów. A ile powinna ważyć 6 latka? Jej waga wieku to zwykle 17-24 kilogramy. W tym wieku dzieci nadal szybko się rozwijają, chociaż już nie w takim tempie jak w pierwszych 3 latach życia.

Dzieci w tym wieku niezwykle szybko rozwijają się też intelektualnie. Są ciekawe świata, entuzjastyczne w odkrywaniu jego tajemnic. Uwielbiają eksperymenty, zadają wiele pytań, chętnie opowiadają o swoich sukcesach. Warto chwalić dziecko za wszystkie jego osiągnięcia – wówczas podbuduje się jego wiarę w siebie, która jest jeszcze niewielka. Dziecko w tym wieku umie już czytać lub szybko uczy się czytać. Umie też pisać, albo się tego uczy. Uczy się też chętnie tekstów piosenek, śpiewa oraz tańczy. W tym czasie może mieć jeszcze problem z podzielnością uwagi, jednak potrafi skupiać się na jednej rzeczy nim ją wykona. 

Zobacz również: Siatki Centylowe: wzrost, waga i obwód główki dziecka

Chłopiec – Wzrost i waga 6 latka

Przeciętny wzrost chłopca 6-letniego to 109-122 centymetry. Z kolei idealna waga chłopca w tym wieku to 18-24 kilogramy. Jeśli wzrost i waga 6 latka nieco odstaje od tych norm, nie trzeba się jeszcze szczególnie martwić, o ile jego rozwój przebiega w sposób zrównoważony. Czasem nadwaga jest konsekwencją złej diety, a więc warto wprowadzić nieco zdrowsze odżywianie.

Niższy lub wyższy wzrost może też być po prostu efektem genetyki – dziecko wyższych rodziców jest wyższe, a niższych niższe i jest to w pełni normalne. Znaczne odchylenia od normy powinny jednak wzbudzić niepokój i skłonić do wizyty z dzieckiem u lekarza. Podobnie powinno być w przypadku gdy dziecko nie rozwija się prawidłowo w sferze społecznej czy intelektualnej. W tym wieku maluch powinien znać już około 4 tysiące słów, a więc mieć bogate słownictwo. Wciąż jeszcze może tworzyć nowe słowa na określenie pewnych rzeczy, nawiązujące na przykład do ich przeznaczenia. Dziecko 6-letnie interesuje się cyframi i często potrafi wykonać proste obliczenia matematyczne. Lubi też rysować, interesuje się przyrodą i życiem społecznym. Rozumie już pojęcie czasu i przestrzeni, a nawet poznaje zasady działania zegara.

Zobacz też: Bóle wzrostowe u dzieci

Rozmiar buta 6 latka

Dziecko w wieku 6 lat posiada stopę o długości mniej więcej 20,5-21 centymetrów. Najlepiej na poszukiwania idealnych butów wyruszyć do sklepu razem z nim. Jeśli jest to niemożliwe, warto zmierzyć stopę dziecka od czubka dużego palca do końca pięty. Do tak otrzymanej miary dodajemy 1 centymetr i uzyskujemy wymiar podeszwy buta, który powinien na dziecko pasować. Poszczególni producenci posiadają czasem swoje własne oznaczenia rozmiarów obuwia, dlatego też ten sam wymiar stopy w jednym sklepie może być oznaczony jako na przykład 31, a w innym już jako 32. Najlepiej polegać właśnie na centymetrach i co jakiś czas mierzyć stopę dziecka by nie kupić zbyt małych butków. W końcu dziecko cały czas rośnie!

Zobacz też: 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo