Zamiast wyrzucać do kosza, dodaj do surfinii. Będą kwitły jak szalone

Surfinia przez wielu nazywana jest “królową balkonów”. Nic w tym dziwnego, roślina ta posiada piękne, kolorowe kwiaty. Jeśli chcesz, aby twoja surfinia bujnie kwitła aż do jesieni, postaw na ten naturalny nawóz. Do jego wykonania wystarczy jeden składnik, który z pewnością wyrzucasz do kosza.

Okazuje się, że nie tylko sam banan jest źródłem cennych składników odżywczych, ale także jego skórka. Następnym razem, zamiast wyrzucać ją do kosza, przygotuj z niej nawóz do surfinii. Substancje zawarte w skórce od banana, takie jak fosfor, potas, wapń czy kwas krzemowy pozytywnie wpłyną na wzrost i rozwój rośliny. Surfinia obsypie się bujnymi kwiatami. Dodatkowo nawóz ze skórki banana odstrasza mszyce i chroni roślinę przed chorobami. Jego wykonanie jest bardzo proste.

Sprawdź: Zmieszaj z wodą i spryskaj mszyce. Szkodniki same pospadają z liści

Nawóz ze skórki banana. Surfinia będzie pięknie kwitła

Aby wykonać nawóz do surfinii potrzebujesz jedynie skórki od banana i wody. Skórkę od banana dokładnie umyj. Warto również namoczyć ją przez ok. 15 minut w roztworze wody z sodą. Pomoże to usunąć znajdujące się na skórce środki chemiczne, których używa się na powierzchni wszystkich owoców przeznaczonych do transportu, aby dłużej zachowały świeżość i ładnie wyglądały na półkach w sklepie.

Oczyszczoną skórę włóż do litrowego słoika i zalej ciepłą wodą. Szczelnie zamknij naczynie i odstaw je w ciemne miejsce na minimum jeden lub dwa dni. Po upływie tego czasu mieszaninę należy rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:1. Nawóz jest już gotowy. Możesz podlewać nim surfinie nawet 1-2 razy w tygodniu. Gleba będzie odżywiona, a roślina odwdzięczy się bujnymi kwiatami.

Sprawdź: Nie wyrzucaj skoszonej trawy! Ogrodnicy mają lepszy sposób. Rozwiążesz nawracający problem

Naturalny nawóz do surfinii. Odżywi roślinę

Nawóz ze skórki banana można stworzyć również bez wykorzystania wody. Tak jak poprzednio, dokładnie umyj odpadek, a następnie dokładnie go wysusz. Możesz położyć skórkę na słońcu lub włożyć do piekarnika. Wysuszony odpadek pokrój na niewielkie kawałki i zmiel w blenderze. Otrzymany proszek wymieszaj z górną warstwą podłoża surfinii.

Sprawdź: Czym najlepiej nawozić lawendę? Pokrusz i zalej wodą. Ta mieszanka to niezawodny patent ogrodników

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo