Zapomnij o lawendzie. Te fioletowe kwiaty urosną w każdych warunkach

Jego duże liście pokryte kutnerem przypominają w dotyku niemal wełnę. Jednak zachwycający wygląd to nie wszystko. Kwiaty te sprawdzą się świetnie jako zamiennik lawendy, a w dodatku są znacznie prostsze w uprawie.

Czyściec wełnisty, bo właśnie o nim mowa, to roślina, który swoim wyglądem zachwyca nie tylko w sezonie letnim, ale również zimą. Fioletowe kwiaty pojawiają się jednak tylko w okresie od lipca do sierpnia. Z tego też powodu może być doskonałym zamiennikiem dla kapryśnej lawendy. Jakie wymagania ma czyściec? Wbrew pozorom niewielkie, dzięki czemu sprawdzi się w każdym ogrodzie. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać.

Sprawdź: Co można siać w sierpniu? To idealny miesiąc dla tych upraw. Sąsiadce oko zbieleje

Co zamiast lawendy do ogrodu? Wybierz czyściec wełnisty. Uprawa jest banalnie prosta

Z czyśćcem poradzi sobie nawet początkujący miłośnik ogrodnictwa. Roślina ma niewielkie wymagania. Najistotniejsze jest słoneczne miejsce i przepuszczalne podłoże. Dobrze poradzi sobie z suszą i nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Należy jedynie wczesną wiosną pozbyć się zasuszonych liści. Jest to roślina mrozoodporna, więc poradzi sobie zimą bez okrywania i zabezpieczania. Czyściec szybko się rozrasta, dlatego warto mieć go pod kontrolą, aby nie przejął całego ogrodu.

Sprawdź: Kiedy przycinać tuje? Ten termin to ostatnia okazja. Zrób to, a zachwycą w kolejnym sezonie

Poradzi sobie w każdych warunkach. Nie wymaga częstego podlewania

Nie tylko na rabatach, ale również w doniczce, na dachu czy skalistym podłożu. Czyściec poradzi sobie praktycznie wszędzie. Nie mogą to być jednak miejsca mocno wilgotne, gdyż może to prowadzić do gnicia korzeni. Liście osiągają do 50 cm wysokości. Ponadto rzadko pada ofiarą szkodników czyn chorób grzybowych. Jeśli ma stały dostęp do promieni słonecznych, to jego liście nabierają srebrzystego odcienia. Co trzy lub maksymalnie cztery lata, należy ścinać kępy tuż przy ziemi, aby uniknąć obumierania rośliny.

Sprawdź: Błyskawicznie pokryje cały ogród. To ostatni moment na posadzenie go w ogrodzie

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo