300 plus – do kiedy wniosek i wypłaty? Zbliża się kluczowy termin dla rodziców. Lepiej nie zwlekać

Nowy rok szkolny rozpocznie się już lada chwila, dlatego w wielu domach trwają intensywne przygotowania. Rodzice i uczniowie kompletują wyprawkę i kupują inne niezbędne przedmioty, a takie wydatki mogą stanowić spore obciążenie dla rodzinnego budżetu. Z pomocą przychodzi program Dobry Start, w ramach którego można otrzymać 300 zł na najważniejsze zakupy. Aby otrzymać pieniądze na czas, trzeba pamiętać o wniosku, a wkrótce mija ważny termin. 300 plus – do kiedy złożyć dokumenty?

300 plus – do kiedy wniosek?

Wnioski o świadczenie 300 plus można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych już od początku wakacji, a dokładnie od 1 lipca. Jak informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, pierwsze wypłaty ruszyły już w drugiej połowie lipca. W związku z tym rodzice, którzy dopełnili formalności wcześniej, mogą już teraz skorzystać z dodatku.

Procedura składania wniosków cały czas trwa, a dokument można dostarczyć maksymalnie do 30 listopada tego roku. Koniec sierpnia to jednak bardzo ważny termin dla tych rodziców, którzy nie złożyli jeszcze wniosku. ZUS gwarantuje bowiem, że jeśli zrobią to do 31 sierpnia, to otrzymają wypłaty najpóźniej 30 września. Jeśli wniosek zostanie złożony później, świadczenie trafi na konto w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Wniosek można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, a pośrednictwem:

  • aplikacji mZUS 
  • portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portalu Emp@tia,
  • bankowości elektronicznej.

Zobacz: 400 plus wyprawka. Część rodziców może liczyć na dodatkowe pieniądze na rok szkolny. Konieczne będzie złożenie wniosku

300 plus – komu przysługuje?

Wbrew pozorom 300 plus nie przysługuje wyłącznie rodzicom młodszych dzieci. Zgodnie z ustawą świadczenie mogą otrzymać rodzice lub opiekunowie prawni ucznia:

  • w wieku do 20 lat,
  • w wieku do 24 lat – w przypadku ucznia z niepełnosprawnością.

Dziecko musi uczęszczać do szkoły, dlatego o dodatek nie mogą ubiegać się rodzice studentów.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo