Tymon a Tymoteusz. Czy to te same imiona? Odpowiedź nurtuje wielu rodziców

Wybór imienia dla dziecka to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Część rodziców poszukuje jak najbardziej oryginalnych propozycji, inni sięgają do tradycji, a jeszcze inni przeglądają rankingi popularności w poszukiwaniu inspiracji. Gdy już znajdą swoje wymarzone imię, mogą się jednak pojawić pewne wątpliwości. Dotyczą one np. imion Tymon i Tymoteusz. Czy są to te same imiona? Jakie jest ich pochodzenie?

Tymoteusz a Tymon – czy to te same imiona?

Imiona Tymoteusz i Tymon stanowią dla niektórych sporą zagadkę. Zastanawiają się nad nimi zwłaszcza rodzice, którzy jedno z nich chcieliby nadać swojemu dziecku. Czy to te same imiona? Może się wydawać, że imię Tymon jest jednym ze zdrobnień od Tymoteusza. Okazuje się jednak, że są to dwa zupełnie inne imiona, chociaż mają ze sobą wiele wspólnego.

Oba imiona mają korzenie greckie. Tymoteusz trafił do języka polskiego przez łacinę, a wywodzi się od greckich słów τιμάω (timao) i θεός (theos) i oznacza “czczący boga”. Z kolei imię Tymon – zdaniem niektórych specjalistów – chociaż stanowi zupełnie niezależne imię, zostało utworzone od złożenia Timótheos – druga część została odrzucona i dodano sufiks –n. W ten sposób powstało imię oznaczające po prostu “ten, który czci”. Inne tłumaczenia imienia Tymon wskazują również na jego związek z greckimi słowami oznaczającymi “dech” i “serce”. Tymon może więc oznaczać również “osobę o wielkim sercu, zdolną do poświęceń”.

Może się jednak zdarzyć, że wątpliwości co do tych imion mają również urzędnicy rejestrujący imiona. Z taką sytuacją spotkał się pewien ojciec kilka lat temu. Całą sprawę opisał w liście do Rady Języka Polskiego.

Zwracam się z uprzejmą prośba o wyrażenie opinii o imieniu Tymon. Problem wygląda następująco: podczas rejestracji syna w USC odmówiono nadania imienia TYMON, ponieważ według kierownika USC imienia TYMON nie ma w słowniku imion polskich, ponadto imię nie określa płci. Syn został zarejestrowany jako TYMOTEUSZ, jednak chciałbym się od tego odwołać, ponieważ imię figuruje w słowniku imion polskich PWN.Wiadomość pewnego ojca do Rady Języka Polskiego

W odpowiedzi członkowie Rady potwierdzili, że Tymon i Tymoteusz to dwa inne imiona. Oba są rejestrowane w polskich słownikach i księgach imion.

Wyrażam opinię, że imię Tymon nie narusza żadnej z zasad stosowanych przy nadawaniu imienia dziecku rodziców narodowości polskiej i obywatelstwa polskiego. Wskazuje jednoznacznie na płeć, ma tradycję w polszczyźnie, jest odnotowywane m.in. w „Słowniku imion” Jana Grzeni (Warszawa 2002) i „Księdze naszych imion” Józefa Bubaka (Wrocław 1993). Nosił je m.in. znany eseista, krytyk literacki i historyk literatury Tymon Terlecki (1905-2000).Odpowiedź Rady Języka Polskiego

Imię Tymon nosił m.in. Tymon Niesiołowski, polski grafik i malarz, oraz Tymon Terlecki, nestor polskiej literatury emigracyjnej, krytyk literacki i teatralny, eseista. Wśród sławnych Tymoteuszów należy wymienić: Tymoteusza Karpowicza, poetę, czy Tymoteusza Lipińskiego, historyka i archeologa.

Tymon imieniny obchodzi: 19 kwietnia, 20 kwietnia, 28 lipca, 28 września, a Tymoteusz – 24 stycznia, 26 stycznia, 28 lutego, 6 kwietnia, 3 maja, 21 maja, 10 czerwca, 19 sierpnia, 22 sierpnia, 19 grudnia.

Zobacz: Słowiańskie i staropolskie imiona: Piękne i (nie)zapomniane [INSPIRACJE DLA RODZICÓW]

Tymoteusz – zdrobnienia

Tymoteusz to imię bardzo poważne i… dość długie. W związku z czym posiada wiele zdrobnień, które zdecydowanie lepiej sprawdzają się w kontaktach nieformalnych i w przypadku dzieci. Zdrobnienie od Tymoteusz to: Tymoteuszek, Tymoteuszko, Tymek, Tymcio, Tymciu, Tymosz, Tymi, Tymotek, Tymonio, Tym.

Sprawdź: Francuskie imiona żeńskie: Najpopularniejsze imię francuskie dla dziewczynki

Tymon a Tymek

Tymek to po prostu zdrobnienie od Tymon. Zdrobniałe formy to kolejna rzecz, która łączy imion Tymon i Tymoteusz.

Zdrobnienia od Tymon to: Tymek, Tymuś, Tymcio, Tymik, Tymonek, Tymonuś, Tymoniu, Tymkuś, Tymi, Tymonik.

Zobacz: Staropolski “wojownik” wypadł z rankingu. To imię było bardzo popularne dla chłopców

Czytelnicy pytają, czy Tymon i Tymoteusz to to samo

Tymon czy Tymoteusz – które jest prawidłowe?

Oba imiona są poprawne, są to po prostu dwa różne, niezależne imiona, chociaż mają wspólne korzenie.

Tymek imię – od czego jest zdrobnienie?

Imię Tymek może być zdrobnieniem od imienia Tymon lub Tymoteusz.

Tymoteusz imię – jakie ma pochodzenie?

Imię Tymoteusz pochodzi z języka greckiego, od imienia Τιμόθεος (Timotheos), a to z kolei zbitka słów τιμάω (timao) i θεός (theos) oznaczających „osobę czczącą boga”.

Tymon i Tymoteusz to to samo?

Nie, są dwa różne imiona.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general