Kiedyś nosili je tylko mężczyźni z wyższych sfer. Dziś to żydowskie imię należy do najpopularniejszych

Wiele imion, które w dawnych czasach nadawano wyłącznie w wyższych sferach – arystokratom, szlachcicom, a nawet członkom rodzin królewskich – z biegiem lat zupełnie się upowszechniło. Od wieków wybierają je dla swoich dzieci już nie tylko ważne i bogate osobistości, ale wszyscy ludzie niezależnie od klasy społecznej. Jedno z nich kiedyś funkcjonowało jako tytuł, a dziś należy do najpopularniejszych dla chłopców.

To żydowskie imię było zarezerwowane dla mężczyzn na wysokich stanowiskach

Dawid to imię pochodzenia hebrajskiego, które wywodzi się z Biblii. Utworzone zostało od słowa oznaczającego: “ukochany” lub “wujek”. Imię bywało jednak tłumaczone także jako “dowódca, opiekun”. Ze względu na swoje biblijne korzenie imię szybko zyskało popularność we wszystkich zakątkach świata, do których dotarła religia chrześcijańska. Z tego powodu aktualnie jest znane prawie w 30 językach.

Dawniej imię Dawid było nadawane mężczyznom, którzy piastowali wysokie stanowiska, stanowiło bardziej rodzaj tytułu. Z czasem upowszechniło się i zaczęło funkcjonować jako zwyczajne imię. Dziś po kilku latach zapomnienia ponownie rodzice dość często je wybierają. Od początku 2023 nazwano tak aż 668 chłopców.

Zobacz: Greckie imiona męskie podbijają rankingi popularności. Aż 5 pozycji w pierwszej dziesiątce! Jedno szczególnie podoba się rodzicom

Te imiona pozostawały w cieniu. Dziś pną się na szczyt

Jeśli spojrzymy na drugą dwudziestkę zestawienia najczęściej nadawanych imion w 2023 roku, nie da się nie zauważyć, że coraz popularniejsze stają się imiona, które dotychczas były znane, ale wybierane wyjątkowo rzadko. Chodzi tu m.in. o takie propozycje jak:

  • Oskar – w 2023 nadane już 813 razy,
  • Gabriel – w 2023 nadane już 831 razy,
  • Bruno – w 2023 nadane już 578 razy,
  • Hubert – w 2023 nadane już 558 razy,
  • Tymoteusz – w 2023 nadane już 892 razy,
  • Julian – w 2023 nadane już 896 razy.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo