To imię od wieków funkcjonuje w dwóch wariantach, ale mają jedno zdrobnienie. Wśród Polaków trwa dyskusja, która wersja jest ładniejsza.

Dyskusje o imionach dla dzieci potrafią niejednokrotnie wywołać spore emocje. Spory najczęściej gustów i upodobań rodziców, niektóre uważane są za dziwaczne, inne za zbyt “babcine”, a jeszcze inne mają nieciekawe zdrobnienia. Jest jednak w polskim katalogu dwa takie imiona, które budzą szczególne poruszenie. Chociaż od lat funkcjonują osobno, brzmią bardzo podobnie i mają to samo zdrobnienie.

Dwa imiona, jedno zdrobnienie

Chociaż mężczyzn i chłopców noszących aktualnie imię Bartek jest w Polsce całkiem sporo, to w dowodzie nie wszyscy nazywają się identycznie. Bartek to zdrobnienie od dwóch osobnych imion: Bartłomieja i Bartosza. Mimo podobieństwa i wspólnych korzeni od lat funkcjonują całkowicie samodzielnie, a łączą ich właśnie zdrobnienia: Bartek, Bartuś, Bartunio.

Pierwotnie obowiązywała tylko jedna wersja tego imienia, czyli Bartłomiej. Pochodzi ono z języka aramejskiego i oznacza „syna oracza” lub „syna Tolmy” i cieszyły się olbrzymią popularnością w czasach średniowiecznych w Polsce. Bartosz początkowo był jednym ze zdrobnień imienia Bartłomiej, dopiero z czasem wariant ten się usamodzielnił, bijąc rekordy popularności w ostatnich dziesięcioleciach XX wieku.

Od początku 2023 roku imieniem Bartosz nazwano 539 chłopców. Bartłomiej cieszy się mniejszą sympatią rodziców, ponieważ nadano je zaledwie 284 razy.

Zobacz: Wielu kojarzy je z kultowym samochodem. To romantyczne imię dla dziewczynki zyskuje na popularności. Oznacza “szczęśliwą”

Problematyczne imiona dla chłopców

Bartosz i Bartłomiej to niejedyne nieco problematyczne imiona w Polsce. Sporo wątpliwości budzi także Tymon i Tymoteusz. Jak się okazuje, chociaż oba mają greckie korzenie, są to dwa samodzielne imiona, a Tymon wcale nie jest zdrobnieniem od Tymoteusza.

Tymoteusz  wywodzi się od greckich słów τιμάω (timao) i θεός (theos) i oznacza “czczący boga”. Natomiast Tymon został prawdopodobnie utworzony od słów oznaczających “dech” i “serce”. 

Sprawdź też:

Sprawdź

Zabobony i przesądy pogrzebowe w Polsce

Przesądy pogrzebowe były w Polsce obecne od samego początku naszej państwowości. Ich wielowiekowa tradycja pokazuje, jak potężnym szacunkiem otaczano śmierć i umieranie, a także daje nam pewien wgląd w mentalność...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general