Nauczyciel Roku 2023 wybrany! Uczy historii, ale działa też w wolontariacie. Podczas wystąpienia padły ważne słowa

Na początku października rozstrzygnięto kolejną, już 21. edycję konkursu na Nauczyciela Roku. Laureatem został Radosław Potrac, który pracuje w jednej z warszawskich szkół podstawowych. Uczy historii i wychowania do życia w rodzinie, ale od dawna działa także jako wolontariusz. Jego wystąpienie podczas gali zapada w pamięć. Kim jest Nauczyciel Roku 2023?

Nauczyciel Roku 2023. Laureat pracuje w warszawskiej podstawówce

Nauczycielem Roku 2023 został Radosław Potrac, nauczyciel w Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 r. w Warszawie. Na co dzień uczy historii i wychowania do życia w rodzinie, ale pracuje także jako nauczyciel wspomagający. Z wykształcenia jest pedagogiem specjalnym, ale z czasem rozwinął także wiele innych pasji – historia, turystyka, gwara warszawska.

Oprócz obowiązków nauczyciela, Radosław Potrac jest także redaktorem naczelnym gazetki szkolnej „Śrubowkręt”, która działa zupełnie profesjonalnie, a nawet była za to nagradzana. Uczniowie mają platformę do wyrażania własnych opinii z poszanowaniem zdania innych ludzi.

Jak sam przyznaje, w dużej mierze ukształtowało go harcerstwo. Zaczynał jako zuch, a doszedł aż do Kwatery Głównej Związku Harcerstwa Polskiego. 20 lat temu Nauczyciel Roku założył w szkole koło turystyczne Dreptaki, przez które w ciągu tych dwóch dekad przewinęło się nawet kilkanaście tysięcy uczniów. Jednym z największych i najbardziej imponujących osiągnięć Radosława Potraca jest opracowanie specjalnej trasy wycieczkowej śladami Janusza Korczaka w Warszawie. Współpracował m.in. z centrami Holokaustu i muzeami żydowskimi w Nowym Jorku, Melbourne i Johanesburgu, dzięki czemu do Polski przyjechali wychowankowie legendarnego pedagoga.

Radosław Potrac wielokrotnie angażował się także w działania wolontariatu. Aktywnie pomagał m.in. uchodźcom z Ukrainy po wybuchu wojny. Pracował na Dworcu Wschodnim w Warszawie, gdzie wraz ze znajomymi organizował ciepłe posiłki i inną materialną pomoc.

Źródło zdjęcia: portal Głos Nauczycielski

Zobacz: Wybory 2023. W szkołach wielka feta. Tak nauczyciele żegnają się z ministrem Czarnkiem

W trakcie wystąpienia padły znaczące słowa

Laureat konkursu podkreśla, że edukacja to droga. Szkoła powinna być zatem miejsce otwartym, gdzie znajdzie się miejsce na NGOsy, na sąsiadów, na biblioteki. Jego zdaniem szkolną społeczność nie powinien tworzyć program i sztywne zasady, ale przede wszystkim ludzie – uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Sprawdź też:

Źródła:
Sprawdź

Zabobony i przesądy pogrzebowe w Polsce

Przesądy pogrzebowe były w Polsce obecne od samego początku naszej państwowości. Ich wielowiekowa tradycja pokazuje, jak potężnym szacunkiem otaczano śmierć i umieranie, a także daje nam pewien wgląd w mentalność...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general