Cesarskie cięcie to operacja, nie zabieg. Ginekolog pokazuje jak silna to ingerencja w ciało kobiety

Popularny lekarz ginekolog i położnik Wojciech Falęcki wyjaśnia operację cesarskiego cięcia krok po kroku. Jest to ingerencja, która „nie pozostaje bez wpływu na dalsze losy pacjentki”.

Doktor Wojciech Falęcki to specjalista położnictwa i ginekologii, który pisze na swoim Instagramie, że  „narodziny to jego pasja”. Na jego profilu można znaleźć wiele zdjęć z noworodkami tuż po porodzie. Dodatkowo doktor Falęcki publikuje wiele wartościowych i ciekawych wpisów, które czytają setki kobiet w ciąży. Uczy i bawi, wzrusza i tłumaczy wszystko, co kobieta powinna wiedzieć o porodzie. Niedawno opublikował filmik, w którym mówi o najczęściej wykonywanej operacji w naszym kraju, a mianowicie o cesarskim cięciu.

Cesarskie cięcie niesie za sobą ryzyko powikłań. To operacja, nie zabieg

Kiedy występuje konieczność wykonania cesarskiego cięcia, doktor Falęcki oczywiście je wykonuje i zaznacza, że nie należy demonizować tej operacji.

„Najlepszy poród to taki, który prowadzi do urodzenia zdrowego dziecka i żeby mama była w dobrym stanie” – mówi ginekolog podczas wywiadu dla gazeta.pl.  

Duża operacja jaką jest cesarskie cięcie składa się z kilku nacięć kolejnych warstw brzucha kobiety. Nie jest to tak proste jak się wydaje. Ryzyko powikłań jest poważne. Krok po kroku cięcia cesarskiego doktor przedstawia na filmiku na swoim Instagramie dodając do niego opis:

„Nie raz i nie dwa, mówiłem na temat jednej z najczęściej wykonywanych operacji w naszym kraju, jaką jest cięcie cesarskie. Nie jest to zabieg. Pomimo powtarzalności, niesie za sobą ryzyko powikłań. Nie pozostaje bez wpływu na dalsze losy pacjentki … przy okazji w czasie jej wykonywania można zmęczyć się jak na niezłym treningu… mówię z doświadczenia. Dzięki @pelvifemina trochę „pół żartem, pół serio” możecie zobaczyć ile to jest warstw zanim dojdziemy do naszego noworodka. Ciekawe by było, jakby zrobić jeszcze zrosty i wyżej narośnięty pęcherz moczowy … dobrego wieczoru. #model #doctor #onduty #medlife #newlife #delivery #rodzew2023

Wskazania do cesarskiego cięcia. Sprawdź czy jesteś w którejś z tych grup

Głównym wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia jest zagrożenie życia i zdrowia mamy oraz jej dziecka. Jeszcze silniej potęguje to wskazanie fakt, jeśli to zagrożenie znacznie przewyższa ryzyko związane z operacją. Rekomendacjami do cesarskiego cięcia według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego są m.in.:

– nieprawidłowe ułożenie dziecka przy trwającej czynności skurczowej

– ciężki stan przedrzucawkowy

– słabe tętno lub zaburzenia pracy serca dziecka

– podejrzenie krwotoku wewnętrznego spowodowanego pęknięciem macicy

– brak postępu w porodzie

– choroby siatkówki bądź rozwarstwienie siatkówki oka matki

– schorzenia kręgosłupa oraz przejście urazów przez matkę

– patologie kręgosłupa uniemożliwiające poród naturalny

– wskazania psychiatryczne

– wskazania neurologiczne

Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo