Zorganizowali chrzciny w restauracji pomimo zakazu zgromadzeń. Imprezę przerwała policja. Skończyło się mandatami!

W Środzie Wielkopolskiej, pomimo oficjalnych restrykcji dotyczących zgromadzeń, rodzice zdecydowali się zorganizować chrzciny na 16 osób. Interweniowała policja, a każdy z uczestników otrzymał mandat w wysokości 100 złotych.

Zakaz zgromadzeń

W środę 25 marca, zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia, na terenie całego kraju wprowadzono obostrzenia prawne dotyczące zasad gromadzenia się i przemieszczania. Restrykcje te dotyczą m.in. uroczystości religijnych, w tym ślubów, chrzcin i pogrzebów. Zgodnie z literą prawa, uczestniczyć w nich może jedynie pięć osób – poza duchownymi, czy innymi osobami, które są niezbędne do przeprowadzenia danej uroczystości.

Chrzciny pomimo epidemii Koronawirusa

Mimo to, w sobotnie popołudnie 28 marca, policjanci ze Środy Wielkopolskiej otrzymali zgłoszenie dotyczące imprezy zorganizowanej na kilkanaście osób. Do jednej z restauracji w centrum miasta, w której odbywały się chrzciny z udziałem 16 osób, został wysłany patrol.

Sprawdź: Kto nie otrzyma zasiłku opiekuńczego?

Zgodnie z informacjami przekazanymi mediom przez oficer prasową policji w Środzie Wielkopolskiej, aspirant Edytę Kwietniewską, funkcjonariusze ukarali wszystkich mandatami w wysokości 100 złotych z uwagi na złamanie zakazu zgromadzeń. Dodatkowo uczestnikom chrzcin nakazano rozejście się, natomiast sama restauracja została zamknięta. Jak wiadomo, właściciel restauracji udostępnił lokal do zorganizowania chrzcin i sam obsługiwał gości, będąc siedemnastą osobą zgromadzenia.

Koronawirus a chrzciny – Akcja #zostańwdomu

Warto pamiętać, że za złamanie zakazu gromadzenia się, aktualnie grozi grzywna do 5 tysięcy złotych – to, w jakiej wysokości zostanie wymierzona kara, należy do indywidualnej oceny funkcjonariuszy. Zarówno władze państwowe, jak i pracownicy służby zdrowia uczulają, jak istotne jest przestrzeganie zasad kwarantanny społecznej w kontekście zahamowania rozpowszechniania się koronawirusa. Od naszej indywidualnej odpowiedzialności zależy to, jak szybko przywrócona zostanie m.in. możliwość wychodzenia z domu, jednak na ten moment wszelkie rokowania są niepewne.

Sprawdź:

Źródło: RMF FM

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo