Co oznaczają kolory gąbek do naczyń? Nikt nie zwraca na nie uwagi, a powinien pile of new multicolored cleanin

Co oznaczają kolory gąbek do naczyń? Nikt nie zwraca na nie uwagi, a powinien

Gąbka kuchenna jest podstawowym wyposażeniem każdego domu. Używa się jej codziennie. Jednak wiele osób nie wie, że jej kolor niesie ze sobą nie tylko względy estetyczne, ale i ważne informacje związane z użytkowaniem.

Gąbki kuchennej używamy do różnych celów. Czyścimy nią blaty, myjemy naczynia, szorujemy owoce przed wyłożeniem na stół. Jednak czy robimy to właściwą gąbką? Dla niektórych może się to wydać bardzo dziwne, przecież codziennie używamy gąbek i nigdy nie zauważyliśmy różnicy między nimi oprócz wspomnianego koloru. Jednak zmywaki sprzedawane w zestawie są kolorowe nie tylko w związku z kwestiami estetycznymi. Są one wskazówkami dla gospodyń domowych, do czego każda z gąbek przysłuży się najlepiej. Aby wykorzystać pełen potencjał poszczególnej gąbki zwróć uwagę na jej kolor.

Co oznaczają kolory gąbek? Mało kto o tym wie

Okazuje się, że kolor gąbki wyraźnie wskazuje nam na to, do czego przysłuży się najlepiej. Każda gąbka w zestawie jest przeznaczona do usuwania innych zabrudzeń:

  • Gąbka niebieska – najdelikatniejsza ze wszystkich, nadaje się do mycia np. porcelany i cienkiego, delikatnego kryształu
  • Gąbka czerwona lub różowa – jest najbardziej uniwersalna, najlepiej nada się do gładkich powierzchni
  • Gąbka zielona – usuwa najbardziej uporczywe zabrudzenia jak np. zaschnięty tłuszcz
  • Gąbka żółta – nie rysuje szklanych powierzchni, więc najlepiej używać jej do mycia szklanek czy kieliszków

Wielu pobiegnie teraz do kuchni i sprawdzi ten fenomen. Pamiętajmy, że kolory mają znaczenie w gąbkach celulozowych. Te najtańsze z marketów wykonane są z innych tworzyw i nie zawsze spełniają przypisaną do koloru funkcję. Dlatego warto wybrać odpowiednie gąbki zarówno w sklepie jak i później w użytkowaniu. Gąbki celulozowe otrzymasz w różnych krojach i wielkościach, zarówno jako tradycyjna postać gąbki, jak i w kwadratowym płacie.

Co oznacza obcięty róg gąbki? To również niesie ze sobą informacje użytkowe

Obcięty róg gąbki jest nie czym innym, jak sposobem odróżnienia gąbki od innej gąbki. Łatwiej jest nam zapamiętać inny kształt niż kolor, dlatego pojawił się ten pomysł oznaczenia. Chodzi tutaj o wykorzystywanie jednej gąbki do jednego zadania – jeśli gąbką z obciętym rogiem czyścimy blaty, to tą z nieobciętym rogiem czyścimy patelnie i garnki. Robiąc wszystko tą samą gąbką tak naprawdę nie czyścimy, a jedynie roznosimy bakterie z naczyń na blaty i odwrotnie. Więc gąbki z odciętymi rogami są czysto technicznym zabiegiem pamięciowym dla przyszłych użytkowników.