Czy będzie 800 plus od stycznia? Nie wszyscy rodzice dostaną pieniądze od razy. Sprawdź, czy musisz złożyć wniosek

Zgodnie z przyjętą jeszcze w czerwcu nowelizacją ustawy świadczenie 500 plus od stycznia ma zostać podwyższone do 800 zł. Podwyżka stanowi odpowiedź na rosnące ceny towarów i usług w związku z wysokim wskaźnikiem inflacji. Część rodziców obawia się jednak, że zmiana zostanie cofnięta, jeśli zmieni się władza. Czy będzie 800 plus od stycznia?

Czy będzie 800 plus od stycznia?

Jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu rząd Zjednoczonej Prawicy przyjął specjalną nowelizację ustawy dotyczącą programu 500 plus. Zgodnie z zapowiedziami polityków świadczenie zostało podwyższone aż o 300 zł, aby zrekompensować rodzicom skutki inflacji i rosnących cen. Według wyliczeń ekonomistów realna wartość dodatku od momentu jego wprowadzenia spadła o ponad 200 zł.

Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją jeszcze w lipcu, dlatego nowe przepisy już obowiązują, ale podwyżka wejdzie w życie dopiero od stycznia. Na razie nic nie wskazuje na to, aby zmiany miały zostać wycofane, tym bardziej, że z pewnością aż do grudnia koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy nie utworzy rządu, a program 500 plus nie będzie raczej priorytetowy dla nowej władzy.

W związku z powyższym rodzice nie mają powodu do niepokoju i w nowym roku mogą się spodziewać co miesiąc większych pieniędzy.

Zobacz: Co czeka polskie rodziny po wyborach? Przypominamy najważniejsze obietnice opozycji

Czy trzeba złożyć dodatkowy wniosek o 800 plus?

Jeśli rodzice mają już przyznane prawo do świadczenia, to nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków o podwyżkę. Po prostu automatycznie w nowym roku na ich konta będzie trafiać wyższe świadczenie.

Co ważne, ZUS informuje, że 800 plus nie zostanie wypłacone od razu wszystkim beneficjentom. Wypłaty z wyrównaniem do powinny jednak pojawić się na koncie najpóźniej do końca lutego 2024.

Sprawdź też:

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general