Czy będzie dodatek węglowy w 2023 roku? Tysiące Polaków czekają na te wiadomości od dawna. Kiedy decyzja rządu?

Za kilka tygodni rozpocznie się sezon grzewczy, dlatego wiele osób powoli planuje już budżet na jesienno-zimowe miesiące. W ubiegłym roku ze względu na wysokie ceny węgla można było otrzymać jednorazową dotację na zakup surowca. Sytuacja na rynku nieco się uspokoiła, ale wciąż tysiącom Polaków przydałoby się dodatkowe wsparcie. Czy w tym roku również mogą liczyć na dofinansowanie? Czy będzie dodatek węglowy w 2023 roku?

Czy będzie dodatek węglowy w 2023 roku?

Decyzją rządu w zeszłym roku osoby, które ogrzewają swoje gospodarstwa domowe węglem, mogły otrzymać specjalne jednorazowe dofinansowanie na zakup tego surowca w sezonie grzewczym, czyli na przełomie jesieni i zimy 2022. Dodatek w wysokości 3 tys. zł stanowił istotne wsparcie, biorąc pod uwagę panującą wówczas sytuację rynkową.

Chociaż ceny surowców zdążyły już spaść i prawdopodobnie tej zimy nie będzie już takiego problemu, to jednak wiele osób ucieszyłoby się na wieść o ponownym przyznaniu dodatku.

Jak wynika z rządowych wypowiedzi, powrót dodatku wciąż jest tematem otwartym. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przyznała, że Rada Ministrów rozważa taką możliwość i cały czas monitoruje sytuację na rynku. Jest zatem dosyć prawdopodobne, że świadczenie może zostać ponownie wprowadzone, jeśli ceny znów poszybują w górę.

Na razie nic nie wskazuje jednak na to, aby problemy z dostępnością surowców z zeszłego roku miały się powtórzyć w ciągu najbliższych miesięcy. To oznacza, że stawki powinny utrzymać się na aktualnym poziomie i nie będzie konieczności wypłaty dofinansowania.

Zobacz: Kiedy wypłata 14. emerytury? Dodatek będzie wyższy o kilkaset złotych! Zapowiedziano specjalny bonus

Dodatek węglowy – kto mógłby otrzymać dofinansowanie?

Aby otrzymać dodatek węglowy w 2022 roku, trzeba było spełniać określone kryteria. Wypłaty mogły trafić do osób, których:

  • podstawowym źródłem ogrzewania w gospodarstwie domowym jest koza, ogrzewacz powietrza, kominek, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy zasilane paliwem w postaci ekogroszku, miału, koksu, brykietu lub peletu, zawierającym co najmniej 85% węgla kamiennego;
  • źródło ogrzewania zostało wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Sprawdź też:

Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general