Czy w Niemczech obchodzi się Wszystkich Świętych? W niektórych landach to dzień wolny od pracy

1 listopada obchodzi się w Polsce jedną z najważniejszych uroczystości kościelnych, czyli Święto Zmarłych. Ale Wszystkich Świętych to ważne święto nie tylko w naszym kraju. Dzień ten uroczyście świętuje się także za zachodnią granicą. Czy w Niemczech obchodzi się Wszystkich Świętych równie oficjalnie? W niektórych landach jest to nawet dzień wolny od pracy. Jakie są niemieckie zwyczaje związane ze Świętem Zmarłych?

Czy w Niemczech obchodzi się Wszystkich Świętych?

Wszystkich Świętych to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Zgodnie z tradycją tego dnia Polacy odwiedzają groby swoich najbliższych i biorą udział w uroczystych mszach. Ze względu na charakter święta jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

1 listopada również nasi zachodni sąsiedzi obchodzą Święto Zmarłych. Szczególnie uroczyście świętuje się je w landach, gdzie większość społeczeństwa stanowią katolicy. Tego dnia również wspominają bliskich, którzy odeszli. Jest to tzw. ciche święto, a więc podobnie jak w Polsce, nie organizuje się wówczas żadnych imprez. Zamknięte są wtedy również sklepy, targi i bazary, nie odbywają się żadne festiwale.

Zobacz: Wiersze na Wszystkich Świętych. Najpiękniejsze refleksyjne utwory na Święto Zmarłych

1 listopada – Niemcy. W których landach 1 listopada jest wolny od pracy?

W Niemczech zarówno 1, jak i 2 listopada to ważne święta, obchodzone w katolickich landach. Wolne oficjalnie jest jednak jedynie Święto Zmarłych. 1 listopada nie pracuje się w następujących landach:

  • Badenia-Wirtembergia
  • Bawaria
  • Nadrenia Północna-Westfalia
  • Nadrenia-Palatynat
  • Saara

1 listopada katolicy w Niemczech biorą udział we mszach ku czci wszystkich chrześcijańskich świętych i  męczenników. W niektórych miejscach tego dnia na cmentarzach odbywa się uroczyste poświęcenie grobów, a na pomnikach – podobnie jak w Polsce – stawia się znicze i kwiaty.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo