Dawniej uważane za nowoczesne, dziś jest już passé. Rok temu to imię otrzymało tylko 12 dziewczynek

Dawniej imię to cieszyło się sporą popularnością, a rodzice chętnie nadawali je córkom. Nosi je wiele czterdziesto- i pięćdziesięciolatek. Imię to kojarzyło się kiedyś z nowoczesnym Zachodem. Z roku na rok jego popularność spada. Czy jeszcze kiedyś wróci do łask?

Imię Iwona w drugiej połowie XX wieku było uważane za bardzo modne i nowoczesne. Otrzymywało je wtedy bardzo dużo dziewczynek. Aktualnie w Polsce żyje ponad 230 tysięcy kobiet o imieniu Iwona. Obecnie imię to powoli odchodzi w zapomnienie. W 2000 roku otrzymało je 335 dziewczynek, zaś w 2022 już tylko 12. Wiele imion sprzed lat wraca teraz do mody, więc może imię Iwona również da jeszcze o sobie znać.

Sprawdź: Imiona żeńskie na M – Imiona dla dziewczynki na M

Imię Iwona. Pochodzenie

Pochodzenie imienia Iwona nie jest do końca znane. Prawdopodobnie jest to żeńska forma imienia Iwo. Niektórzy twierdzą również, że ma ono związek ze słowem “iwa”, które miało oznaczać “drzewo cisowe” lub “wierzbę”.

Iwona obchodzi imieniny 16 marca, 23 maja, 14 lipca, 3 września oraz 27 października. Popularne zdrobnienia od tego imienia to:  Iwa, Iwcia, Iwcik, Iweczka, Iwek, Iwoncia, Iwonia, Iwonka, Iwusia, Iwusiek, Iwuś.

Sprawdź: W PRL-u każda mama chciała nazwać tak córkę. Dziś imię nosi wiele babć, ale nie święci już triumfów

Imię Iwona. Charakterystyka

Imię Iwona jest idealne dla mądrej i odpowiedzialnej kobiety. W życiu Iwona kieruje się rozsądkiem, a jej każda decyzja jest dokładnie przemyślana. Charakteryzuje ją również upór w działaniu i determinacja. Dzięki temu Iwona jest świetnym pracownikiem i może cieszyć się dobrymi zarobkami. Poradzi sobie ona doskonale w wielkiej korporacji czy banku. Iwona jest również bardzo lojalną i wspierającą przyjaciółką. Choć czasem nieco się dystansuje, bliscy zawsze mogą na nią liczyć.

Sprawdź: Dawniej w każdej klasie była uczennica o tym imieniu, dziś nie ma go nawet w pierwszej 50 rankingu. Oznacza “kwiat” lub “perłę”

Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general