W PRL-u każda mama chciała nazwać tak córkę. Dziś imię nosi wiele babć, ale nie święci już triumfów

W latach 50., 60. i 70. XX wieku imię Grażyna należało do najpopularniejszych w Polsce. Okazuje się, że do dziś nosi je ponad 230 tys. pań, jednak w większości to nasze mamy, ciocie i babcie. Co oznacza imię Grażyna i skąd pochodzi?

Mało kto wie, że imię Grażyna zostało wymyślone przez poetę Adama Mickiewicza. Powstało od litewskiego słowa graži, które oznacza piękność. W PRL-u święciło triumfy i było jednym z najczęściej wybieranych dla kobiet na polskich porodówkach. Choć wtedy większość mam chciała nazywać tak dzieci, w 2022 r. zdecydowało się na to zaledwie 7 rodzin.

Sprawdź: Włoskie imiona żeńskie: najpopularniejsze imię włoskie dla dziewczynki

Co oznacza Grażyna? Imię jest dziełem Mickiewicza

Imię Grażyna, wymyślone przez Adama Mickiewicza, po raz pierwszy zostało ukazane światu w 1823 r. w poemacie “Grażyna. Powieść litewska”. Od tamtej pory stopniowo zyskiwało na popularności. Co ciekawe, do polskiej Grażyny można przyrównać też zagraniczne imiona. To na przykład angielska Grace lub włoska Grazia – kojarzące się z gracją, wdziękiem i elegancją. Grażyna obchodzi imieniny 1 kwietnia i 26 lipca. Warto zapamiętać obie daty, jeśli mamy w rodzinie lub wśród przyjaciół kobiety noszące to imię.

Sprawdź: Imiona żeńskie na B – Imiona dla dziewczynki na B

Jaki charakter ma imię Grażyna? Posiada wiele zalet

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele zalet posiada imię Grażyna. Kojarzy się ono zazwyczaj z osobami otwartymi i serdecznymi, które nie mają problemów w nawiązywaniu kontaktu z nowo poznanymi osobami. Zazwyczaj są charyzmatyczne, komunikatywne i mają własne zdanie na każdy temat, którego nie boją się wyrażać. Często Grażyny mają niezawodną i wysoko rozwiniętą intuicję. Sprawdzą się w roli bliskiej przyjaciółki, bo nie mają tendencji do zostawiania bliskich w kłopotach i lubią wychodzić z inicjatywą udzielenia pomocy. Mogą mieć jednak skłonność do obgadywania, jednak działanie raczej nie jest celowe i nacechowane negatywnie. Wśród popularnych osób noszących imię Grażyna można wyróżnić aktorkę Grażynę Szapołowską i dziennikarkę Grażynę Torbicką.

Sprawdź: Imię Maria [znaczenie, pochodzenie, cechy charakteru i zdrobnienia]

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo