Imię matki papieża Jana Pawła II jest chętnie nadawane Polkom. Oznacza “gorliwą”

Choć nie znajduje się w ścisłej czołówce, to imię Emilia chętnie nadawane jest dziewczynkom w Polsce. Tak też właśnie miała na imię matka papieża Polaka.

Emilia Wojtyła z domu Kaczorowska urodziła się w 1884 roku w Krakowie. W 1906 roku wyszła za mąż za Karola Wojtyłę, z którym doczekała się trójki dzieci: Edmunda, Olgę Marię oraz Karola Józefa, czyli późniejszego papieża. Zmarła w 1929 roku na skutek zapalenia mięśnia sercowego i niewydolności nerek. Zgodnie z procesem beatyfikacyjnym przeprowadzonym w 2020 roku, przysługuje jej tytuł Służebnicy Bożej. Imię Emilia wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem, gdyż w 2022 roku nadano je aż 3188 dziewczynkom.

Sprawdź: Obecnie nosi je tylko 21 Polek. To trzyliterowe imię oznacza “majątek i bogactwo”

Imię Emilia – co oznacza? W Polsce pojawiło się w XV wieku

Imię pochodzi od nazwy rzymskiego rodu Emiliuszów i oznacza osobę gorliwą oraz pilną. Najczęściej występujące zdrobnienia to: Emka, Emi, Emuś, Milka, Mila. Imię ma również odpowiedniki w innych językach: Aemilia (łac.), Emily (ang.), Émilie (franc.), Emilia (niem./wł). Imieniny obchodzi zaś 23 maja, 24, 30 czerwca, 19, 24 sierpnia, 24 listopada.

Sprawdź: To hebrajskie imię było bardzo popularne wśród polskich władczyń. Dziś rzadko wybierane, w 2022 nadano je tylko 138 razy

Znaczenie imienia Emilia. Jakie cechy charakteru się przypisuje?

Jest serdeczna w stosunku do innych i właśnie tak też postrzegają ją ludzie z zewnątrz. Nie lubi kłótni i stara się kontrolować swoje emocje, ale bywa gwałtowna i wybuchowa. Wówczas lepiej zejść jej z drogi. W towarzystwie nie przepada się wyróżniać, raczej lepiej czuje się w mniejszym gronie. Niełatwo zdobyć jej przyjaźń i zaufanie, ale gdy już tak się stanie, jest oddaną przyjaciółką. W sprawach miłosnych również zachowuje początkowo dystans. Przyszły wybranek musi się natrudzić, aby zdobyć jej serce, ale zdecydowanie warto. Rodzina jest dla niej priorytetem. To właśnie najbliżsi sprawiają, że ma chęć do dalszego działania. W pracy zawsze doprowadza każde zadanie do końca, a słowo niemożliwe dla niej nie istnieje. Zdarza się jej być bezczelą w drodze do celu, ale zawsze ma w tym uzasadniony interes.

Sprawdź: Do dziś są spory o to imię dla dziewczynki. “Kilkanaście lat temu było totalnym obciachem”

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo