Jak pokonać dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży?

Duszności, brak apetytu, złe samopoczucie, czy zgaga? To tylko nieliczne dolegliwości, które spotkają Cię w III trymestrze ciąży.
Zwykle nie ma powodu, by martwić się o zdrowie. Warto jednak zadbać o swój komfort (fizyczny oraz psychiczny) stosując kilka prostych sztuczek.

Skurcze, obrzęki i ogólny dyskomfort

Udziałem mam w końcówce ciąży bardzo często stają się uporczywe obrzęki stóp i dłoni, spowodowane większą ilością wody w organizmie. Pomaga odpoczywanie z nogami w górze, a także stosowanie specjalnych, chłodzących i pobudzających krążenie żeli lub maści.

Skurcze łydek to bardzo bolesna, występująca zwykle w nocy dolegliwość. Bywa skutkiem niedoboru magnezu (ciąża to stan, który często powoduje niedobory w organizmie matki) lub nieprawidłowego krążenia.
Skurczom łydek można zapobiegać:

  • regularnie rozciągając mięśnie łydek,
  • odpoczywając z nogami powyżej głowy,
  • przyjmując magnez pod nadzorem lekarza.

Cholestaza ciążowa

Niektóre kobiety są narażone na cheolestazę ciężarnych – dolegliwość ta jest wywołana zastojem żółci w komórkach wątroby. Objawia się uporczywym swędzeniem skóry, a czasami prowadzi do żółtaczki. Choć bardzo przykra, nie zagraża zazwyczaj zdrowiu matki ani dziecka. Może jednak prowadzić do przedwczesnego porodu poprzez uwrażliwienie macicy na oksytocynę – hormon wyzwalający skurcze. Jeśli mocno swędzi Cię skóra na ramionach, tułowiu i/lub szyi, lekarz prowadzący ciążę powinien jak najszybciej się o tym dowiedzieć. Zwykle leczenie cholestazy sprowadza się do smarowania skóry łagodzącymi maściami, jednak czasami konieczne są dodatkowe kroki: pobyt w szpitalu, wykonanie dodatkowych badań i dokładne monitorowanie ruchów dziecka.

Przeczytaj więcej o: Swędzeniu skóry przy cholestazie >>>>

Nudności i duszności w III trymestrze ciąży

Brak apetytu w 3 trymestrze ciąży bywa połączony z nudnościami, szczególnie występującymi pod wpływem głodu lub po posiłku. Rozważne jedzenie, najlepiej kilka małych posiłków w niewielkich odstępach czasu, może zapobiec tym objawom. Pomagają także naturalne środki – imbir, cytryna, schłodzone desery i potrawy. Lepiej unikać ciepłych napojów, które nasilają nudności. Jeśli występują wymioty, kluczowe jest nawadnianie organizmu i picie niegazowanej wody.

Z kolei duszności i szybkie męczenie się w wyniku wysiłku są naturalnym skutkiem powiększania się płodu – im więcej miejsca zajmuje dziecko, tym mniej miejsca na pracę mają narządy wewnętrzne. Pomoże oszczędzanie się – brak nadmiernego wysiłku, powolne wchodzenie po schodach, głębokie i uważne oddychanie. W nocy warto układać się w pozycji półleżącej. Duszności ustępują na dwa lub trzy tygodnie przed porodem, gdy brzuch nieco się obniża.

Anemia i zgaga

Brak apetytu w ciąży w trzecim trymestrze oraz zgaga są powodowane uciskiem powiększającej się macicy na żołądek. To całkowicie normalne, jednak bywa przykre dla młodej mamy. Warto dbać o swoją dietę spożywając niewielkie, choć częste posiłki. W unikaniu cofania się kwasu żołądkowego do przełyku pomocna bywa ostrożność – kucanie zamiast schylania się, uważne i dokładne przeżuwanie jedzenia, ograniczenie kwaśnych i tłustych posiłków. Zgaga w III trymestrze ciąży jest zjawiskiem fizjologicznym i częstym, na szczęście można ją umiejętnie załagodzić.

Z kolei występująca u wielu młodych mam anemia powiązana jest z koniecznością dzielenia się zasobami organizmu z wciąż rosnącym płodem. Więcej krwi w organizmie matki to większe zapotrzebowanie na niezbędne do budowy czerwonych krwinek żelazo. Braki żelaza należy koniecznie skonsultować z lekarzem. Co o nich alarmuje? W kwestii takiej, jak złe samopoczucie w ciąży, 3 trymestr zdecydowanie wiedzie prym, dlatego należy wówczas jeszcze uważniej obserwować swój organizm. Anemia objawia się ospałością i nieustannym poczuciem zmęczenia; czasami odpowiada także za kołatanie serca w III trymestrze ciąży oraz za uczucie duszności. Spadek hemoglobiny wykażą też z pewnością comiesięczne badania krwi. Jak poradzić sobie z tym problemem? Najlepiej dietą, którą uzupełnią polecone przez lekarza suplementy. Produkty bogate w żelazo to warzywa liściaste, strączkowe, buraki i suszone owoce, zaś za wchłanianie żelaza odpowiada witamina C, obecna w dużych ilościach w cytrusach, porzeczkach, dzikiej róży. Wiele z tych produktów świetnie nadaje się na drobną przekąskę. W niedoborach żelaza nie należy za to pić kawy i czarnej herbaty – zawarte w nich substancje utrudniają jego wchłanianie.

Dolegliwości ginekologiczne

Do szczególnie wartych uwagi należą dolegliwości w obrębie narządów rodnych. Bóle w podbrzuszu spowodowane są rozciąganiem się macicy, a obfite upławy pod koniec ciąży są zjawiskiem fizjologicznym. Dopóki wydzielina z pochwy nie jest żółtawa, pienista i o niemiłym zapachu, nie ma powodu do obaw. Takie zmiany stanowią z kolei sygnał infekcji, podobnie jak ból przy oddawaniu moczu – trzeba szybko zgłosić się z nimi do ginekologa i podjąć leczenie. W 3 trymestrze ciąży dokuczliwe bywają także skurcze. Stają się powodem do zmartwień, gdy są rytmiczne, bolesne i niemal ciągłe – taka sytuacja wymaga szybkiej wizyty u lekarza.

Warto zadbać o siebie w końcówce ciąży i starać się wykorzystać wszelkie naturalne sposoby, by usunąć przykre dolegliwości. Pod względem takich dolegliwości, jak duszności w ciąży, III trymestr jest wybitnie obciążający dla młodej mamy – na szczęście można nieco zmniejszyć dyskomfort, a dzięki temu jeszcze pełniej cieszyć się oczekiwaniem na narodziny dziecka.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Jak pokonać dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży?

  1. Ja bardzo zle sie czulam podczas ciazy. ciagle bylam smutna, taka zmeczona i jakas przygnebiona. jak sie pozniej na badaniach okazalo brakowalo mi witamin, pomimo ze moja dieta byla zbilansowana to tak czy inaczej byl niedobor podstawowych witamin.

    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo