Koniec ze zwolnieniami z WF-u? Minister Czarnek przedstawia plan i zapowiada walkę “z patologią”

Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiada, że wraz z resortem sportu podejmą wspólną walkę z falą zwolnień uczniów z lekcji wychowania fizycznego. I rzeczywiście problem jest spory, ponieważ według danych w zajęciach sportowych nie bierze już udziału troje na dziesięcioro uczniów. Warto jednak najpierw dokładnie przeanalizować, skąd wśród młodzieży taka niechęć do tego typu aktywności. Czy plany ministerstwa okażą się skuteczne? Czy to będzie koniec zwolnień z WF-u?

Ministerstwo edukacji będzie walczyć z “patologią nadprogramowych zwolnień lekarskich”

Nie ulega wątpliwości, że dane dotyczące zwolnień z wychowania fizycznego w polskich szkołach są zatrważającej i powinny budzić niepokój. Jak informuje minister sportu Kamil Bortniczuk, na lekcjach nie ćwiczy już niemal 30% uczniów. Portal Bezprawnik wskazuje dodatkowo na informacje opublikowane przez AWF, według których aż 95 proc. dzieci w Polsce wykazuje „bardzo poważne braki w podstawowej aktywności fizycznej”. Wniosek jest jeden – uczniowie mają zdecydowanie zbyt mało ruchu, a to odbija się negatywnie na ich zdrowiu.

Obecny stan rzeczy chcą zmienić ministrowie edukacji i sportu. Podczas kongresu WF z AWF “Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości” Przemysław Czarnek zapowiedział, że mają specjalne “plany zwalczania patologii nadprogramowych zwolnień lekarskich”.

Wszyscy powinniśmy się skupić nie na tym, że ktoś się wstydzi, tylko na przemawianiu do rozsądku rodziców. Bez świadomości rodziców będzie ciężko, stąd też dalsze plany […]. minister edukacji Przemysław Czarnek

Zobacz: Dodatki dla nauczycieli w roku szkolnym 2023/24. Jeden wzrasta o 100%, a kolejny to specjalna niespodzianka

Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiada nowy plan dla szkół

Minister Czarnek chce walczyć z nadprogramowymi zwolnieniami, dlatego w ostatnich tygodniach przyjęto specjalne zmiany dotyczące zajęć z wychowania fizycznego. Od września nauczyciele tego przedmiotu przynajmniej raz w roku będą przeprowadzać testy sprawnościowe, w których wezmą udział uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie wszystkich klas szkół średnich. Wyniki tych testów będą trafiać do specjalnego rejestru “Sportowe talenty”, wraz z informacjami o wadze i wzroście dziecka.

Nowe rozwiązania w założeniu mają wspierać rozwój aktywności fizycznej wśród młodzieży. Ministrowie Czarnek oraz Bortniczuk zapewniają także, że WF (powinien być i) będzie traktowany jak każdy inny przedmiot, na równi z fizyką czy chemią. I oczywiście ruch, zdrowie i sprawność fizyczna są równie ważne co wiedza, ale niektórzy obawiają się jednak, że skutek może być przeciwny.

Jednym z częstych powodów zwolnień z WF jest obawa dzieci przed byciem wyśmianym czy ocenianym. Z pewnością nie pomoże im fakt, że ktoś co roku będzie ich dodatkowo sprawdzał i porównywał z rówieśnikami. Szczególnie jeśli głównym problemem są kompleksy czy nadmiarowe kilogramy.

Powodem, dla którego uczniowie omijają zajęcia z WF, jest również ich monotonność. Najczęściej ze względu na ograniczone możliwości nauczyciele organizują wyłącznie aktywności zespołowe takie jak koszykówka czy siatkówka. Nie wszyscy dobrze odnajdują się w tych sportach, zwłaszcza jeśli nie mają wrodzonych umiejętności. Szkolnym zajęciom brakuje różnorodności i indywidualnego podejścia. Rzadko kiedy uczniowie mają okazję rozwijać swoje talenty samodzielnie, a nie w grupie, co staje się jedną z przyczyn ogólnego zniechęcenia do aktywności fizycznej.

Sprawdź też:

Źródła:
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo