Minister Czarnek zapowiada bony turystyczne dla wszystkich uczniów. 1 miliard zł na darmowe wycieczki. Kto skorzysta z tych środków?

W przyszłym roku do każdego ucznia w Polsce ma trafić specjalny bon szkolny. Z jego pomocą będzie można sfinansować jedno- lub dwudniowe wycieczki edukacyjne. Zgodnie z założeniami pokryje on koszty zakwaterowania uczniów, przejazdu, biletów do muzeów itp. W 2024 i 2025 roku rząd planuje przeznaczyć na ten cel nawet miliard złotych.

Bon szkolny 2024

Dwa lata temu Ministerstwo Edukacji i Nauki wystartowało z nowym programem, w ramach którego szkoły mogą otrzymać specjalne dofinansowanie na wyjazdy edukacyjne. Dotacje przyznawane są na wycieczki, które pozwolą dzieciom poznać Polskę, jej historię, kulturę, zwyczaje, a także środowisko naturalne. Nie mogą być to zatem zwykłe wyjazdy (np. integracyjne), a takie które okażą się dla uczniów rozwijające w jakiejś dziedzinie. Celem programu jest również urozmaicenie formy przekazywania dzieciom i młodzieży wiedzy – wycieczki są z pewnością ciekawsze, niż siedzenie w ławce i czytanie podręcznika.

Dotychczas w ramach programu aż 920 tys. uczniów z całej Polski mogło wziąć udział w wycieczkach i poznawać ciekawe miejsca, istotne dla polskiej kultury czy historii. Resort edukacji przeznaczył na ten cel ponad 180 mln zł.

Ze względu na duże zainteresowanie akcją, MEiN zdecydowało się rozszerzyć program. Jak zapowiada szef resortu Przemysław Czarnek, już wiosną 2024 roku pojawi się „Bon szkolny – Poznaj Polskę”, dzięki któremu każdy uczeń będzie mógł skorzystać z dofinansowania i wyjechać na wycieczkę.

Już od wiosny przyszłego roku blisko 5 mln dzieci i młodzieży, jeśli tylko szkoły będą chciały i organy prowadzące złożą wnioski, udadzą się w Polskę po to, żeby poznawać Polskę, poznawać jej piękno, kulturę, tradycję i być dumnym, że jesteśmy Polakami. szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek, cytat za: infor.pl

Zobacz: Szkoła w Chmurze 2023. 25 tys. uczniów rozpoczęło edukację bez sprawdzianów, ocen, a nawet… bez lekcji

Miliard w 2024 i 2025 r.

Jak wynika ze wstępnych zapowiedzi, na pokrycie kosztu bonu dla wszystkich uczniów rząd planuje przeznaczyć około miliarda złotych z budżetu państwa. x

Chcemy, żeby młody człowiek miał możliwość rozwijać się dzięki podróżowaniu, poznawał naszą historię, tradycje, piękną przyrodę, żeby mógł z dumą odwoływać się do własnej kultury, zabytków i osiągnięć Polski. Dzięki wsparciu finansowemu zwiedzanie i poznawanie dziedzictwa kraju będzie bardziej dostępne dla wszystkich dzieci.Andrzej Gut Mostowy, sekretarz stanu, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki, wypowiedź dla Dziennika Gazety Prawnej

Nie brakuje jednak również opinii krytykujących pomysł ministerstwa. Swoje zastrzeżenia zgłaszają przede wszystkim przedstawiciele branży turystycznej. Biorąc pod uwagę liczbę uczniów, realna kwota dofinansowania na osobę będzie wynosić nieco ponad 200 zł, co z pewnością nie pozwoli na sfinansowanie dwudniowej wycieczki. Jednodniową wycieczkę natomiast może zorganizować każdy, nawet jeśli nie ma wpisu do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców.

Sprawdź też:

Źródła:
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo