Szkoła w Chmurze 2023. 25 tys. uczniów rozpoczęło edukację bez sprawdzianów, ocen, a nawet… bez lekcji

Z każdym rokiem przybywa uczniów, którzy nie uczęszczają do tradycyjnej szkoły i korzystają z rozmaitych form edukacji domowej. Rośnie także liczba dzieci rozpoczynających naukę w popularnej Szkole w Chmurze. Od września tę nietypową drogę zdobywania wiedzy wybrało aż 25 tys. uczniów. Decyzja ta powinna być jednak porządnie przemyślana, nie jest to bowiem rozwiązanie dla wszystkich. Co to jest Szkoła w Chmurze? Czy Szkoła w Chmurze jest darmowa w 2023 roku? Ile kosztuje Szkoła w Chmurze? Na czym polega nauka w chmurze?

Szkoła w Chmurze 2023. Jak wyglądają lekcje w Szkole w Chmurze?

Z danych opublikowanych ostatnio przez resort edukacji wynika, że pod koniec maja tego roku aż 42 tys. uczniów nie uczęszcza do szkoły, a naukę kontynuuję w domu, pod okiem rodziców. Sama liczba może nie robić wrażenia, ale wystarczy porównać ją z informacjami z ubiegłych lat, aby dostrzec wyraźną tendencję – w ciągu niespełna dwóch lat liczba dzieci na edukacji domowej wzrosła prawie dwukrotnie.

Wielu uczniów, którzy (oczywiście za zgodą rodziców) zrezygnowali z tradycyjnej formy zdobywania wiedzy, zapisało się do Szkoły w Chmurze, czyli specjalnej placówce niepublicznej, która kształci dzieci i młodzież za pośrednictwem platformy internetowej. Chociaż działa ona na zasadzie edukacji domowej, a odpowiedzialność za naukę spada głównie na rodziców, to nie jest to klasyczna nauka w domu. Uczniowie i rodzice nie są pozostawieni sami sobie, a w każdej chwili mogą liczyć na wsparcie nauczycieli, konsultacje czy dodatkowe rady.

Szkoła w Chmurze zapewnia także pomoc w postaci materiałów, testów, kart pracy, a w razie potrzeby można zawsze umówić się na spotkanie online z nauczycielem w celu rozwiązania jakichś trudności. Oprócz tego na platformie uczniowie mają dostęp do dodatkowych kursów czy zajęć rozwijających pasje i zainteresowania, np. “Kształtowanie nawyków”, “Przemówienia”.

Największą zaletą Szkoły w Chmurze, na którą wskazują uczniowie i rodzice, jest pełna swoboda nauki. Uczniowie mogą zalogować się na platformę i wykonać zadania o dowolnej porze, w dowolnym dniu tygodnia, a to ile czasu spędzą na ćwiczeniach zależy od ich zaangażowania, chęci. Dzięki temu mają zdecydowanie więcej czasu na inne aktywności i rozwijanie swoich pasji. Efekty nauki sprawdzane są następnie podczas specjalnych egzaminów.

Zobacz: Dni wolne od szkoły 2023/24. Uczniów czeka rozczarowanie! Wakacje potrwają dłużej, ale jesienią odpoczynku będzie niewiele

Czy Szkoła w Chmurze jest płatna? Jak zapisać się do Szkoły w Chmurze?

Nauka w chmurze jest zupełnie darmowa. Szkoła w Chmurze jest bowiem placówką finansowaną z dotacji oświatowej Ministerstwa Edukacji i Nauki. Aby zapisać do niej dziecko, należy najpierw formalnie przejść na edukację domową (oświadczenie rodziców). Trzeba również wypełnić specjalny formularz i przesłać go do głównej siedziby Szkoły w Chmurze.

Sprawdź: Czy Librus jest płatny? Ceny za mobilne dodatki oburzają rodziców

Edukacja domowa – wady i zalety

Rosnąca popularność edukacji domowej to niezaprzeczalny fakt. Coraz większa liczba uczniów i rodziców nie jest zadowolona z tradycyjnej nauki. Nie od dziś wiadomo, że system oświaty, sposób prowadzenia zajęć czy program wymagają pewnych zmian i dostosowania ich do potrzeb współczesnej młodzieży. Nie ulega wątpliwości, że dzieci są obecnie przeciążone obowiązkami, a nawał kartkówek, sprawdzianów i prac domowych powoduje, że nie są w stanie poświęcić się innym aktywnościom i w nic zaangażować na sto procent. W takim przypadku edukacja domowa naprawdę może okazać się idealnym rozwiązaniem, ale trzeba pamiętać, że to nie jest opcja dla każdego.

Szkoła w Chmurze czy klasyczna nauka w domu wymaga zaanagażowania nie tylko ucznia, ale i jego rodziców. Brak ocen czy sprawdzianów może powodować całkowity brak dyscypliny, a to z kolei przełoży się na zupełny brak efektów.

Zobacz: Godziny dyrektorskie. Uczniowie i rodzice obawiają się kolejnych dodatkowych lekcji. Czy zajęcia są obowiązkowe?

Rodzice i uczniowie pytają o nauczanie w chmurze

Szkoła w Chmurze opinie rodziców – jakie?

Opinie o Szkole w Chmurze są różne, większość uczniów i rodziców chwali sobie tę formę edukacji jako dużo bardziej przyjazną i swobodną. Jednocześnie jednak podkreśla się, że konieczna jest kontrola i zaangażowanie rodziców.

Co to jest liceum w chmurze?

Do liceum w chmurze mogą się zapisać uczniowie szkół średnich i za pośrednictwem platformy przygotowywać do matury.

Szkoła w Chmurze ile kosztuje w 2023?

Nauka w chmurze jest darmowa.

Jak wygląda szkoła w chmurze?

Uczniowie wykonują zadania i korzystają z materiałów do nauki zamieszczonych na platformie, a w razie trudności mogą konsultować się z nauczycielami.

Czy liceum w chmurze jest płatne?

Nie, liceum w chmurze również jest darmowe.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo