Nauczyciele nie chcą przyjmować wychowawstwa. “Nie za 300 zł. To dodatkowa praca nie tylko z uczniami, ale i rodzicami”

Radni miasta Kartuzy postanowili dokładnie przyjrzeć się zasadom wynagradzania nauczycieli i przyznawania im dodatków. Propozycja pojawiła się po tym, jak na jaw wyszedł poważny problem tamtejszych placówek. Nauczyciele nie chcą bowiem przyjmować funkcji wychowawcy za proponowane obecnie stawki. Ich zdaniem liczba obowiązków jest nieadekwatna do wynagrodzenia.

Nauczyciele nie chcą być wychowawcami

Radni kartuskiej komisji oświaty rozpoczęli dyskusję dotyczącą sposobu finansowania nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i innych placówkach prowadzonych przez gminę. Członkowie komisji zapowiedzieli, że konieczne może okazać się zmodyfikowanie obowiązujących regulaminów i waloryzacja stawek dodatków dla nauczycieli. 

Dorota Zarach, przewodnicząca komisji oświaty, podkreśla, że większość kwot jest zupełnie nieadekwatna do aktualnej sytuacji gospodarczej oraz do zakresu obowiązków wiążących się z daną funkcją, np. wychowawstwem. Nauczyciele, którzy są jednocześnie wychowawcami, otrzymują jedynie 300 zł brutto więcej miesięcznie. Tymczasem wiadomo, że praca w roli wychowawcy oznacza zdecydowanie więcej obowiązków, stresu i “papierkowej roboty”.

Nauczyciele bardzo często nie chcą już brać wychowawstw w klasach. Dyrektorzy bardzo często muszą namawiać i przekonywać, bo w tej chwili za te 300 zł brutto nie chcą podejmować dodatkowego wyzwania. Wiemy jaka jest w tej chwili młodzież. Ale to nie jest dodatkowa praca z dziećmi, z uczniami, ale również z rodzicami.radna Wioletta Stoltmann, cytat za expresskaszubski.pl

Zastępczyni burmistrza Kartuz Sylwia Biankowska poinformowała, że przed rozpoczęciem prac nad przyszłorocznym budżetem gminy odbędzie się specjalne spotkanie z nauczycielami w sprawie ewentualnych podwyżek dodatków.

Zobacz: Dodatki dla nauczycieli w roku szkolnym 2023/24. Jeden wzrasta o 100%, a kolejny to specjalna niespodzianka

Będzie podwyżka dodatku za wychowawstwo?

W sierpniu 2023 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało, że dodatek za wychowawstwo zostanie podniesiony aż o 100 proc, czyli z 300 do 600 zł brutto. Zmiana ta wymaga jednak nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela, ponieważ wysokość tego dodatku reguluje artykuł 34 tegoż dokumentu.

Sprawdź też:

Źródła:
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo