Nie musisz tyle czekać miesiącami w kolejce do sanatorium! Skorzystaj z tej opcji i wyjedź wcześniej

Długie, ciągnące się miesiącami, oczekiwanie na wyjazd do sanatorium może skutecznie zniechęcić wszystkich chętnych, którzy potrzebują tego rodzaju wypoczynku i kuracji. Zazwyczaj na realizację pobytu w ramach NFZ można czekać nawet rok lub dłużej. Nie wszyscy wiedzą jednak, że wyjazd można przyspieszyć, korzystając ze skierowania ZUS.

Koniec z oczekiwaniem na sanatorium! Zamiast NFZ, skorzystaj z opcji ZUS

Pobyt w sanatorium to nie tylko wypoczynek, ale także korzystne dla zdrowia kuracje i rehabilitacje. Tego typu wyjazd w połączeniu z profesjonalnymi zabiegami i opieką specjalistów jest niezwykle kosztowny, ale dzięki finansowaniu w ramach NFZ pacjenci mogą wyjechać za darmo. Problem w tym, że oczekiwanie na swoją kolej może się dłużyć niemal w nieskończoność. Niektórzy na wyjazd muszą czekać nawet ponad rok, a jeśli dolegliwości są szczególnie dokuczliwe, to czas jeszcze się ciągnie.

Istnieje jednak opcja, aby wyjechać trochę szybciej. Można skorzystać ze skierowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mając taki dokument, pobyt rozpocznie się wcześniej.

Zobacz: Te emerytki mają szansę otrzymać nawet kilkaset złotych więcej do emerytury. Wystarczy, że złożą wniosek w ZUS

Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS?

Niestety nie wszyscy mogą skorzystać z dofinansowania ZUS. W ramach programu do sanatorium mogą wyjechać jedynie osoby, dla których rehabilitacja i kuracja w uzdrowisku jest niezbędna do odzyskania zdolności do pracy. Oznacza to, że nie dotyczy to osób niepracujących – emerytów czy dzieci. O wyjazd z pomocą ZUS mogą się ubiegać osoby na rencie z tytułu niezdolności do pracy lub pobierające świadczenie rehabilitacyjne.

Aby skorzystać z tej opcji, należy złożyć specjalny wniosek. Należy do niego dołączyć specjalne zaświadczenie od lekarza, który stwierdzi, że tego typu leczenie jest konieczne. Dokumenty można dostarczyć osobiście w najbliższej placówce ZUS lub za pośrednictwem portalu PUE ZUS.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo