To oryginalne słowiańskie imię żeńskie ma szansę podbić rankingi popularności? Ma wyjątkowe znaczenie i przynosi szczęście

Na szczycie rankingów najpopularniejszych imion od kilku lat nie obserwujemy większych zmian. W zestawieniach niepodzielnie rządzą takie imiona jak Antoni, Jan, Aleksander Zuzanna i Zofia. Co jakiś czas do pierwszej dwudziestki trafia jednak jakaś nowa propozycja, która stopniowo pnie się w górę. W ostatnim czasie jedno imię robi szczególną furorę wśród rodziców. Czy ma szansę podbić ranking?

Rzadkie imię pnie się w rankingu?

Moda na imiona dla dzieci nie podlega bardzo intensywnym i szybkim zmianom, a jedno imię może pozostawać na szczycie listy popularności nawet przez kilka lat. Jeśli jednak spojrzymy z szerszej perspektywy, okaże się, że w ciągu ostatnich dwóch, trzech dekad doszło do prawdziwej rewolucji w kwestii najczęściej wybieranych przez rodziców imion. Jeszcze w latach 90. rodziło się mnóstwo Mart, Sandr czy Angelik, a dziś bardzo rzadko spotyka się te imiona na porodówkach.

Za kolejne 10-20 lat ranking popularności z pewnością będzie wyglądał zupełnie inaczej niż dziś. Analizując dostępne dane, łatwo wskazać pewną tendencję – rodzice znaczenie częściej niż dotąd sięgają po imiona tradycyjne, rodzime, wywodzące się z kultury słowiańskiej. Być może jest to szansa dla takich imion jak Bogna.

Bogna to imię słowiańskie, które według specjalistów powstało prawdopodobnie jako żeńska wersja imienia Bogdan lub zdrobnienie imienia Benigna. Zgodnie z numerologią imieniu Bogna przypisana jest liczba 3, która wiąże się ze szczęściem, radością i optymistycznym podejściem do życia. Aktualnie imię to jest bardzo rzadko wybierane, ale być może w kolejnych latach powróci do łask na fali popularności tradycyjnych propozycji.

Zobacz: W latach 90. wszyscy chcieli nazywać tak córki. Dziś rodzice rzadko wybierają to imię. Powodem może być dość przestarzałe znaczenie

Które imiona dla dziewczynek zyskują popularność?

Wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek od kilku lat dominują takie propozycje jak Zuzanna, Zofia, Maja, Julia czy Hanna. Na podstawie zestawienia z 2022 roku widać jednak wyraźnie, że coraz większą popularność zdobywa także Liliana, Michalina czy nieco zapomniana w ostatnich latach – Helena.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo