Piękniejsze róże w następnym sezonie. Zrób to, zanim przyjdą przymrozki

Jesień plecień, bo przeplata – trochę zimy, trochę lata. Dlatego warto już zacząć myśleć o zadbaniu o nasze róże w ogrodzie. Podpowiadamy jakiego sposobu użyć, aby za rok róże były bujniejsze i większe niż zwykle.

Kwieciste i bujne krzewy róż są ozdobą każdego ogrodu. Świadczą nie tylko o dbałości ogrodnika, ale i o jego zdolnościach i wiedzy w pielęgnacji tej wyjątkowej rośliny. Aby każdy sąsiad zazdrościł Ci „ręki do kwiatów” postaw na ten prosty trik już teraz, a za rok będziesz cieszył się jeszcze wspanialszymi krzewami niż dotychczas.

Sprawdź: Co zrobić, żeby róże długo stały w wodzie? Włóż jedną kapsułkę do wody, a nie pożałujesz

Przycinanie róży – ważne, by pamiętać o tej jednej zasadzie

To prawda, że skracanie pędów pozwala na lepsze odżywienie rośliny i skierowanie drogocennej energii do budowania nowych pąków i liści. Przycinając różę pozwalasz jej na lepsze zmagazynowanie potrzebnych składników i rozbudowywanie się.

Jednak najważniejszym jest by pamiętać, że jesienią nie obcinamy całych łodyg krzewu. Specjaliści alarmują, że potraktowanie tak rośliny narazi ją na infekcje i przez to łatwiej podda się ona niskim temperaturom. Więc jak umiejętnie wspomóc różę na jesień?

Sprawdź: Zmieszaj z wodą i spryskaj róże. Urosną tak bujnie, że nawet teściowa przetrze oczy ze zdumienia

Jak przyciąć róże po przekwitnięciu – zrób tak, a dasz jej bogatsze życie na wiosnę

Prostym a zarazem najważniejszym trikiem na piękniejsze róże w następnym sezonie jest zadbanie o ich przezimowanie już teraz. Więc co należy zrobić? Idź do ogrodu i pousuwaj wszystkie nadgniłe i uschnięte kwiatostany. To samo zrób z liśćmi. Jeśli są to róże pnące, kwitnące co roku, usuń kwiatostany z kawałkami pędu. W różach rabatowych wystarczy, że usuniesz kwiatostan. Chyba, że jest to kwiat, którego płatki już opadają i brązowieją. Wtedy obetnij łodygę kilka centymetrów pod kielichem.

Dzięki takim zabiegom róża będzie miała siłę na rozwinięcie większej ilości pąków i liści na wiosnę. Zmagazynowaną energię przekaże do nadbudowywania nowych pędów, a nie leczenie pozostałości po obecnym sezonie.

Sprawdź: Czego nie podlewać drożdżami? Zamiast pomóc, mieszanka zniszczy te plony

Zimowanie róż – o czym jeszcze warto pamiętać już teraz

Do zimy jeszcze trochę czasu, ale możesz już teraz przygotować potrzebne materiały. Kiedy zaczną się przymrozki trzeba będzie wspomóc róże i okryć je przed zimnem. Doskonale nadają się do tego gałęzie świerku lub słoma. Jeśli nie masz nic takiego, zaopatrz się w białą agrowłókninę dostępną już teraz w różnych sklepach ogrodniczych. Nadaje się ona nie tylko do okrywania dołu krzewu ale i całej korony. Przy różach pnących pamiętaj o zdjęciu ich z podpór i w miarę możliwości ułożeniu płasko na ziemi. Dół krzewu osyp kopczykiem, a resztę okryj tak jak pozostałe róże, czyli świerkiem, słomą lub agrowłókniną.

Sprawdź: Zrób jedną rzecz. Rododendron zakwitnie ponownie i dłużej będzie cieszył oko

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo