Czarnek wypowie wojnę szkołom w chmurze? “Patologia, która wyrosła na edukacji domowej”

Minister Przemysław Czarnek już niejednokrotnie podkreślał, że nie jest fanem edukacji domowej, zwłaszcza w wykonaniu takich instytucji jak Szkoła w chmurze. Pytany o sytuację w polskiej szkole przyznał, że rosnąca liczba dzieci uczących się w domu nie jest powodem do radości, “ponieważ nie mówimy tu wyłącznie o właściwej edukacji domowej”.

Ministerstwo będzie walczyć ze szkołami w chmurze

W poniedziałkowym wydaniu tygodnika “Do Rzeczy” opublikowano wywiad z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem. Polityk pytany był m.in. o raport MEiN dotyczący edukacji domowej w Polsce, z którego wynika, że liczba dzieci uczących się w domu rośnie w zaskakującym tempie. Obecnie jest to prawie 1% wszystkich uczniów (ok. 42 tys.), czyli niemal dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Zdaniem ministra Czarnka nie jest to powód do zadowolenia, a “wręcz przeciwnie, ponieważ nie mówimy tu wyłącznie o właściwej edukacji domowej”. Dopytywany, co ma na myśli, wspomniał o zyskujących ostatnio na popularności tzw. szkół w chmurze, którą określił jako “patologię, która wyrosła na edukacji domowej, korzystając z przepisów o edukacji domowej”.

Mówimy przede wszystkim o tzw. szkołach w chmurze, które mają po kilkanaście tysięcy uczniów, z których wielu, zwłaszcza w szkołach ponadpodstawowych, omija obowiązek szkolny, korzystając z przepisów o edukacji domowej.minister edukacji Przemysław Czarnek w wywiadzie dla tygodnika “Do Rzeczy”

Zobacz: Uczniowie Szkoły w chmurze nie poradzili sobie z egzaminem ósmoklasisty? “Poniżej średniej krajowej”

“To nie jest niestety tylko właściwa edukacja domowa”

Jednocześnie minister Czarnek podkreślał, że nie ma żadnych zastrzeżeń do tradycyjnej edukacji domowej, w której udział biorą przede wszystkim rodzice.

Świadczyłoby to o tym, że rodzice coraz częściej mają warunki, czas i środki finansowe, by brać bezpośrednio odpowiedzialność za edukację swoich dzieci.minister edukacji Przemysław Czarnek w wywiadzie dla tygodnika “Do Rzeczy”

Zdaniem szefa resortu edukacji rozwiązaniem tego problemu będzie wprowadzenie obowiązku przeprowadzania egzaminów klasyfikacyjnych stacjonarnie po zgłoszeniu do kuratorium oświaty. Kolejnym elementem walki ze szkołami w chmurze miałaby być rejonizacja “do województwa macierzystego i sąsiedniego”.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo