Popłakała się, widząc swoje wyniki matur. “Nie są złe, ale to koniec marzeń”

7 lipca CKE ogłosiła oficjalne wyniki tegorocznych matur. Dla niektórych był to najszczęśliwszy dzień w życiu, inni poczuli spore rozczarowanie. Chociaż generalnie egzaminy poszły całkiem dobrze, to jednak nie wszyscy mogą mówić o sukcesie, nawet jeśli zdali. Jedna z maturzystek postanowiła podzielić się swoim przykrym doświadczeniem na Twitterze.

Ogromne rozczarowanie na widok wyników matur

Jak to bywa co roku, ogłoszenie wyników matur to dla jednych powód do radości, a dla innych rozczarowanie i płacz. Szczególnie nerwowo na swoje rezultaty czekają uczniowie, którzy chcą aplikować na najbardziej oblegane i popularne kierunki studiów na renomowanych uczelniach. Należą do nich oczywiście medycyna oraz prawo, ale w ostatnich latach także psychologia.

Aby dostać się na te kierunki, nie wystarczy zdać matury. Trzeba z wybranych przedmiotów rozszerzonych osiągnąć wynik powyżej 90%, sięgający niemal maksimum. Swoim rozczarowaniem na Twitterze postanowiła podzielić się jednak z tegorocznych maturzystek: “Płaczę przez wyniki matur; one nie są złe, naprawdę, ale moje marzenie o lekarskim prysło, i tyle z tego było”.

Zobacz: Odwołanie od wyniku matury 2023. Każdy wynik można zweryfikować! Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku

Jak poszły matury 2023?

W tym roku uczniowie pisali matury w dwóch formułach. Do egzaminów przystąpiło łącznie 253 495 osób absolwentów szkół średnich (z czego 102 419 uczniów pisało maturę w formule 2015, a 151 076 – w nowej). Średnie rezultaty prezentują się całkiem dobrze, ponieważ maturę zdało aż 84,4% abiturientów. 11,4% ma prawo przystąpić do poprawki w sierpniu, ponieważ nie zaliczyli tylko jednego podstawowego przedmiotu, a za rok egzamin musi poprawić zaledwie 4,3% zdających.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo