Maliny są nie tylko smacznymi owocami, ale i witaminowymi bombami. Jak zadbać o krzew, aby za rok cieszyć się jeszcze większą ilością owoców? Przytnij go w tym terminie, a podziękujesz sobie już w kolejnym sezonie.
Ogrody działkowe bez malin są rzadkością. Każdy, kto choć raz spróbował własnych wyrobów z tych pysznych owoców, nie obejdzie się bez przynajmniej jednego krzaka. Syropy na zimę, dżemy, dodatek do ciast i jesiennych herbat. Malina smakuje pysznie i działa zbawiennie na nasz organizm. Dlatego warto zadbać o krzewy jeszcze tej jesieni i cieszyć się morzem malin już za rok.
Sprawdź: Przytnij pędy tylko w tym kolorze. Inaczej borówka amerykańska pójdzie do kosza
Przycinanie malin. Czy jest to konieczne?
Przycinanie malin zdaje się być najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym tej rośliny. Zapewnia swobodne docieranie promieni słonecznych i wystarczającą cyrkulację powietrza. Nie zapominajmy, że niektórym roślinom, jak właśnie krzewom malin, nie wystarczy to, że są na zewnątrz. Potrzebują też odpowiedniej ilości powietrza między gałązkami. Dodatkową zaletą przycinania jest ochrona krzewu przed groźną chorobą zamierania pędów, której sprzyja nadmierne zagęszczenie. Jeśli regularnie będziemy podcinać krzew, choroba może nigdy się nie pojawić.
Sprawdź: Najlepszy sok z malin na zimę? Trzymam się przepisu babci i “zasady szklanki”
Kiedy przycinać maliny? Wszystko zależy od tego, jaką hodujesz odmianę
W zależności od odmiany maliny nie tylko cieszymy się owocami w równych terminach, ale i musimy przycinać je w różnym czasie. Krzewy malin dzielimy na letnie owocujące w czerwcu i lipcu, oraz maliny jesienne owocujące od sierpnia aż do pierwszych przymrozków. Odpowiedni termin do ich przycinania to kolejno: wiosenne na koniec kwietnia, a jesienne jednoroczne na przełomie października i listopada. Jeśli mamy do czynienia z maliną jesienną dwuletnią, to jej czas przycięcia właśnie się kończy.
Sprawdź: Czy to nornica, czy kret? Nieproszonego gościa w ogrodzie poznasz po jednym
Jak prawidłowo przyciąć maliny? Po raz kolejny, zwróć uwagę na odmianę
Teraz mamy okres przycinania malin jesiennych. Wycina się ich pędy tuż przy ziemi zaraz po jesiennym owocowaniu. Pamiętajmy jednak, by nie zrobić tego zbyt szybko. Niektóre odmiany owocują do samych przymrozków. Dodatkowo, do przycięcia użyj ostrego, precyzyjnego narzędzia. Wybierz sekator bardzo dobrze naostrzony i z dobranym rozstawem ostrzy, aby nie był za wąski. Ważne, by nie zniszczyć pozostającej po obcięciu gałązki. Poszarpanie jej i nadmierne uszkodzenie spowoduje narażenie na choroby i nadchodzące mrozy.
Przycinanie malin wiosennych wykonujemy po owocowaniu. Wycinamy wszystkie gałęzie, które owocowały.
Sprawdź: Jak i kiedy sadzić tulipany? Trzymaj się zasady “15:20”, a wiosną kwiaty zaleją ogród