Tekst ślubowania pierwszoklasisty. Jak brzmi przysięga na ślubowanie klas pierwszych?

Ślubowanie w pierwszej klasie szkoły podstawowej to jedno z najważniejszych wydarzeń na edukacyjnej ścieżce każdego ucznia. Odbywa się zazwyczaj dopiero jakiś czas po rozpoczęciu roku, po tym jak pierwszaki nieco się już zaadaptują w nowym miejscu i przyzwyczają do szkolnej rutyny. Uroczystość ma charakter bardzo podniosły – biorą w niej udział wszyscy nauczyciele, dyrekcja, przedstawiciele starszych klas oraz rodzice. W części oficjalnej uczniowie składają specjalną przysięgę. Jak brzmi tekst ślubowania pierwszoklasisty? Jak wyglada ślubowanie klas 1? Jak wygląda pasowanie na ucznia?

Tekst ślubowania pierwszoklasisty. Co to jest ślubowanie?

W wielu szkołach podstawowych uroczyste ślubowanie pierwszaków organizuje się dopiero w połowie września. Wydarzenie jest niezwykle podniosłe i ważne dla wszystkich świeżo upieczonych uczniów. W jego trakcie pierwszoklasiści nie tylko składają oficjalną przysięgę i ślubowanie, ale zostają również uroczyście pasowani na uczniów.

Zazwyczaj cała ceremonia podzielona jest na dwie części – oficjalną i nieoficjalną. Zanim odbędzie się ta pierwsza i dojdzie do uroczystego pasowania i ślubowania, ma miejsce segment mniej formalny. Uczniowie recytują wiersze, śpiewają piosenki, czasami organizowane są również krótkie inscenizacje czy przedstawienia. Na każdym ślubowaniu obecni są nie tylko nauczyciele czy wychowawcy pierwszych klas, ale także dyrekcja oraz rodzice, dla których zazwyczaj jest to również bardzo ważny i niekiedy wzruszający moment.

Tradycyjny i oficjalny tekst ślubowania pierwszoklasistów jest już na tyle szeroko rozpowszechniony, że właściwie wykorzystuje się go w większości szkół. Cała procedura wygląda więc tak, że dyrektor lub nauczyciel odczytuje po jednym wersie, a następnie wszyscy uczniowie go powtarzają. Dokładny tekst ślubowania klasy 1 znajduje się poniżej.

Sprawdź: Skala ocen szkolnych w Polsce. Jakie stopnie może otrzymać uczeń? Co oznaczają oceny literowe?

Tekst przysięgi pasowania na ucznia

Po części nieformalnej, cała uroczystość staje się bardziej oficjalna. Zostaje wprowadzony sztandar szkoły, następnie wszyscy odśpiewują hymn, a następnie dochodzi do złożenia przysięgi. Tradycyjny tekst ślubowania pierwszaków brzmi następująco:

Ślubuję być dobrym Polakiem,
dbać o dobre imię swej klasy i szkoły.
Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę,
jak dla niej pracować kiedy urosnę!
Będę się starać być dobrym kolegą,
swym zachowaniem i nauką
sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.przysięga pasowania na ucznia

Niektóre szkoły decydują się jednak na odejście od powyższej tradycyjnej formułki, ponieważ uważają ją za zbyt przestarzałą i za poważną, a przede wszystkim nie do końca zrozumiałą dla tak małych dzieci (przypomnijmy, że ślubowanie składają 7-latkowie). Aby ślubowanie nie polegało wyłącznie na bezrefleksyjnym powtarzaniu kolejnych wersów, publiczna Szkoła Podstawowa Cogito w Poznaniu nieco zmodyfikowała cały akt ślubowania pierwszoklasistów. Brzmi on następująco:

Wchodząc do społeczności Cogito – ślubujemy:
– myśleć o sobie, że jestem ważny,
– być sobą,
– marzyć każdego dnia,
– nauczyć swoich nauczycieli równie dużo, co oni nas,
– być uważnym,
– mieć otwarte serca na wszystkich ludzi i na ich inność.Ślubowanie klas pierwszych – tekst

Zobacz: Dni wolne 2022/2023. Przed nami sporo długich weekendów. Uczniowie mogą być zadowoleni

Tekst ślubowania dla rodziców pierwszoklasistów

Niekiedy podczas uroczystości dla pierwszoklasistów, ślubowanie składają również ich rodzice. Zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że jeden z rodziców odczytuje tekst “przysięgi”, a na koniec wszyscy wspólnie odpowiadają “Ślubuję!”. Przykładowy tekst takiej przysięgi mógłby brzmieć następująco:

My rodzice pierwszoklasistów będziemy starać się:
· Zawsze pamiętać, że moje dziecko jest unikalnym darem.
· Słuchać uważnie o czym mówi.
· Doceniać w dziecku to co najlepsze.
· Przytulać je często.
· Cieszyć się jego dzieciństwem, pamiętając, że szybko mijają lata, kiedy jest ono małym dzieckiem.Magdalena Jurkiewicz, ślubowanie pierwszoklasistów tekst

Sprawdź: Czy Librus jest płatny? Ceny za mobilne dodatki oburzają rodziców

Kiedy jest ślubowanie pierwszoklasistów?

Ślubowania zazwyczaj odbywają się w pierwszych tygodniach po rozpoczęciu roku szkolnego. Najczęściej jest to przełom września i października, ale niekiedy oficjalne uroczystości planowane są dopiero na połowę października. Wszystko dlatego, aby dać dzieciom czas na oswojenie się z nową sytuacją, nauczycielami oraz nowymi kolegami. Jest to również czas na adaptację, dzięki której pierwszaki mogą rzeczywiście poczuć się jak pełnoprawni uczniowie.

Zobacz: Ferie zimowe 2023 – kiedy wypadają? Terminy mogą niektórych rozczarować

Rodzice i uczniowie pytają o ślubowanie na pierwszoklasistę

Ślubowanie co to jest?

Uczniowie pierwszych klas składają oficjalny akt ślubowania pierwszoklasistów. Celem całej ceremonii jest zapoznanie się z obowiązkami i prawami ucznia oraz zasadami, jakimi powinien kierować się na co dzień.

Tekst ślubowanie pierwszaków – jak brzmi?

Tekst na ślubowanie klas pierwszych w większości szkół brzmi tak samo:
Ślubuję być dobrym Polakiem,
dbać o dobre imię swej klasy i szkoły.
Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę,
jak dla niej pracować kiedy urosnę!
Będę się starać być dobrym kolegą,
swym zachowaniem i nauką
sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Jak brzmi tekst pasowania na ucznia?

Dyrektor zazwyczaj symbolicznie dotyka ramienia każdego ucznia i wypowiada formułkę “Uroczyście pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej szkoły podstawowej…”.

Co na ślubowanie dla pierwszoklasisty?

Tekst ślubowania pierwszoklasisty to jeszcze nie wszystko. Cała uroczystość składa się także z wystąpień dyrekcji, nauczycieli i samorządu, a dodatkowo dzieciom wręczane są drobne upominki, np. długopisy, kredki czy dyplomy.

Sprawdź też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia

Jak wybrać szkołę podstawową?

Wybór szkoły podstawowej to jeden z dylematów, przed którymi stają rodzice przedszkolaków zbliżających się do rozpoczęcia we wrześniu nauki w pierwszej klasie. Czym się kierować, jakie aspekty brać pod uwagę? Podpowiemy,...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Religia w szkole

Religia w szkole to od kilkunastu lat temat, który wywołuje wiele kontrowersji. Dyskusje dotyczące tego przedmiotu trwają nieustannie nie tylko wśród podzielonych zdaniem rodziców, ale także nie milkną rozmowy prowadzone...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general