Ten jeden składnik sprawia, że zupa szybko kwaśnieje. Pora na zmiany

Frustruje cię szybko kwaśniejąca zupa? Gotujesz jej zawsze nadmiar i chciałabyś cieszyć się nią dłużej bez mrożenia? Dowiedz się, które składniki przyspieszają kwaśnienie zupy i jakie zmiany wprowadzić, żeby spowolnić ten proces.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego wasza domowa zupa szybko kwaśnieje, mimo że odpowiednio ją przechowujecie? Może nieświadomie popełniacie pewien błąd, który przyspiesza ten proces.

Zioła jako katalizator procesu kwaśnienia

Istnieje nie wszystkim znany powód, przez który zupa znacznie szybciej staje się kwaśna. Może on dotyczyć nawet tych, którzy pamiętają o chłodzeniu i dbają o odpowiednie przechowywanie zup. Otóż nawet najlepiej przechowywana zupa skwaśnieje szybciej, jeśli dodamy do niej świeże zioła. To właśnie one przyspieszają procesy fermentacyjne. Chcąc maksymalnie odłożyć w czasie proces kwaśnienia zupy warto więc świeże zioła dodawać dopiero, gdy zupa będzie na talerzu. Nigdy do garnka. Jeśli chcecie, aby wasza zupa dłużej zachowała świeżość, ograniczcie dodatek świeżych ziół. Najlepiej posypać nimi zupę tuż przed podaniem.

Sprawdź: Mleko i woda to przeżytek. Zamocz w tym śledzie. Goście będą błagać cię o przepis

Pozostałe przyczyny kwaśnej zupy

Powód 1: Przechowywanie w temperaturze pokojowej

Najczęstszym powodem zepsucia się zupy jest zbyt długie przechowywanie jej w temperaturze pokojowej. Kiedy zostawimy garnek z zupą na kuchence lub blacie i nie schowamy jej do lodówki na noc, szybko straci wszystkie swoje walory smakowe.

Powód 2: Cebula i por

Pamiętajmy też, aby jak najszybciej wyciągnąć z garnka cebulę i por, gdyż te dwa składniki również sprawiają, że fermentacja zachodzi w znacznie szybszym tempie.

Powód 3: Szczelne przykrywanie gorącej zupy

Innym popularnym błędem jest szczelne przykrywanie jeszcze gorącej zupy pokrywką. Odcinamy wtedy dostęp do powietrza, więc wywar znacznie szybciej się psuje. Jeśli musisz przykryć garnek, lepszym wyborem będzie przewiewna ściereczka. Najlepiej jednak poczekać, aż zupa wystygnie i dopiero wtedy zakrywać zupę czymkolwiek.

Sprawdź: Lepszych schabowych nie zrobi nawet Gessler! Wymocz w tym kotlety. Będą rozpływać się w ustach

Skwaśniała czy nie skwaśniała? Jak to sprawdzić?

Zapach – to pierwszy i najbardziej oczywisty znak, że w zupie rozpoczęły się procesy fermentacyjne. Skwaśniała zupa staje się mętna, nabiera lepkiej konsystencji i rozwarstwia się. Obserwując te oznaki możecie być niemalże pewni, że zupa już się do niczego nie nadaje.
W przypadku wątpliwości, możecie zupę podgrzać. Piana na podgrzanej zupie da wam pewność, że zupa jest już skwaśniała.

Zupa jest jednym z ulubionych dań w polskiej kuchni. Jednak często zdarza się, że szybko kwaśnieje, mimo że starannie ją przechowujemy. Powodów może być kilka, ale najważniejsze z nich to zbyt długie przechowywanie w temperaturze pokojowej, dodanie zbyt dużo świeżych ziół, zbyt późne wyjęcie z garnka cebuli i pora oraz szczelne przykrywanie jeszcze gorącej zupy. Pamiętajmy o powyższych zasadach, a Twoja zupa będzie świeża i smaczna przez znacznie dłuższy czas.

Sprawdź: Jak podgrzać wczorajsze kotlety mielone? Zrób jedną rzecz. Będą zaskakująco soczyste i miękkie

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo