To imię dla dziewczynki brzmi niepozornie, a kryje prawdziwy “ogień”. Za sprawą gwiazdy sportu znów robi furorę wśród rodziców

Co jakiś czas w rankingu pojawia się imię, które stosunkowo szybko staje się prawdziwym hitem wśród rodziców. Czasami swoją popularność zawdzięcza aktualnej modzie czy jakiejś znanej osobistości. W katalogu imion znajdzie się również jednak propozycja, która od lat pnie się w górę, a w ostatnim czasie staje się prawdziwym hitem dzięki niezwykle utalentowanej gwieździe sportu.

To imię podbija serca rodziców

Przeglądając zestawienia z ostatnich lat, da się zauważyć, że imię Iga znacząco zyskała na popularności. Jeszcze w pierwszej dekadzie XXI wieku nadawano je zaledwie kilkuset dziewczynkom rocznie, a w ubiegłym roku liczba ta przekroczyła 2,5 tys. Rodzice częściej decydowali się na to imię prawdopodobnie ze względu na jego oryginalność, a także dlatego, że jest krótkie i dźwięczne.

W ostatnim czasie imię nadal pnie się w górę w rankingu, do czego niewątpliwie mogą przyczyniać się także sukcesy Igi Świątek, czołowej polskiej i międzynarodowej tenisistki. Dzięki jej charyzmie i kolejnym osiągnięciom imię coraz więcej osób poznało to imię i pozytywnie im się kojarzy.

Pochodzenie imienia Iga nie jest do końca jasne. Dawniej funkcjonowało jako zdrobnienie imienia Jadwiga, a dopiero stosunkowo niedawno stało się samodzielne. Niektórzy twierdzą również, że może wywodzić się od łacińskiego słowa „ignis” oznaczającego „ogień”.

Zobacz: Wybrała dla syna tradycyjne, słowiańskie imię. Internauci podzieleni. Zdaniem niektórych “jest staromodne” i “brzmi jak dla dziadka”

Oryginalne imiona, które pną się w rankingu

Iga to jednak niejedyne oryginalne imię, które w ostatnim czasie zyskało na popularności. Według opublikowanych w połowie sierpnia danych furorę wśród rodziców robi także:

  • Michalina (nadane 1304 razy w I połowie 2023),
  • Aurelia (nadane 426 razy w I połowie 2023),
  • Kornelia (nadane 911 razy w I połowie 2023),
  • Liwia (nadane 403 razy w I połowie 2023),
  • Marcelina (nadane 1187 razy w I połowie 2023).

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo