To imię nosiły litewskie księżniczki i bohaterka słynnej powieści Mickiewicza. Rodzice jednak rzadko je wybierają. Czy to wina tego kultowego filmu?

Wybór imienia dla dziecka to przede wszystkim rzecz gustu, a także panującej w danej chwili mody. Rzadko kiedy rodzice decydują się na bardzo niszowe propozycje, często w obawie przed tym, że brzmią zbyt nietypowo czy wręcz dziwnie i nie spotkają się z akceptacją otoczenia. Prawdopodobnie właśnie z tego powodu wiele rodziców omija to imię dla dziewczynek, niegdyś tak popularne, że nazywano tak nawet księżniczki i spodobało się samemu Mickiewiczowi.

Rodzicom już nie podoba się to królewski imię

Inspiracji na imię dla dziecka rodzice szukają w rozmaitych źródłach. Czasami sięgają nawet bardzo głęboko do naszej rodzimej tradycji i historii, aby znaleźć najpiękniejszą propozycję. Zaglądając do źródeł, mogą natrafić na bardzo stare i dosyć oryginalne imię Aldona. Niestety jego geneza nie jest dziś dokładnie znana. Dzięki wysiłkom językoznawców udało się jednak ustalić, że Aldona może wywodzić się od staropruskiego imienia Aldegut lub białoruskiego Ałdonia (będącego rodzimą wersją greckiego Eudokia). Wiadomo natomiast, że imię to często nadawano litewskim księżniczkom. Posłużył się nim także Adam Mickiewicz, nazywając tak bohaterkę powieści “Konrad Wallenrod”, ukochaną żonę tytułowej postaci. W książce Aldona również pochodzi z królewskiego rodu Litwy.

Wydaje się jednak, że mimo ciekawej historii imię Aldona lata temu popadło w niełaskę u rodziców. W 2022 roku nazwano tak tylko 5 dziewczynek, a do połowy 2023 nie odnotowano ani jednego takiego przypadku. Czy winę za to może ponosić kultowa komedia Juliusza Machulskiego “Kiler-ów 2-óch”? W filmie Jolanta Fraszyńska wciela się w postać dość ekscentrycznej i lekko niezrównoważonej córki senatora Ferdynanda Lipskiego. Bohaterka ma na imię właśnie Aldona i być może dlatego imię to nie jest według rodziców najlepszym wyborem.

Zobacz: Najpopularniejsze imiona 2023. Rewolucja w rankingu! Antoni w końcu zdetronizowany, a nowy lider zaskakuje

Które imiona nadawano najrzadziej w 2023?

W połowie maja na rządowym portalu pojawiła się oficjalna lista imion nadawanych dzieciom w pierwszej połowie 2023 roku. W zestawieniu widać, że nie tylko imię Aldona nie jest już lubiane przez rodziców. Na dole rankingu plasują się również takie propozycje jak:

  • Aneta – nadane zaledwie 17 razy,
  • Elwira – nadane zaledwie 4 razy,
  • Sandra – nadane zaledwie 67 razy,
  • Monika – nadane zaledwie 62 razy.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo