To trzyliterowe żeńskie imię oznacza “uczciwość”. Jest wyjątkowe i nosi je tylko 136 Polek

Niektórzy rodzice wręcz prześcigają się w wyborze tego jednego, idealnego i jak najbardziej oryginalnego imienia dla dziecka. Wybór jest trudny, bo pociecha będzie je nosić przez całe życie. Okazuje się, że jedno z nich nadano w zeszłym roku zaledwie siedmiu dziewczynkom. Jakie ma pochodzenie i co oznacza?

Imię Pia jest wyjątkowym i rzadko spotykanym imieniem. W zeszłym roku nadano je zaledwie siedmiu dziewczynkom, a ogólnie nosi je tylko 136 Polek. Oznacza “pobożna”, “uczciwa” i “oddana”. Imię pochodzi od męskiego imienia Pius lub Pio. Choć nie cieszy się w naszym kraju popularnością, warto zwrócić na nie uwagę podczas wyboru imienia dla dziecka.

Sprawdź: Rodzice już nie lubią tego imienia. W 2022 nadano je zaledwie 20 razy, a w latach 70. biło rekordy popularności. Oznacza “niosącą szczęście”

Jaki charakter ma Pia? Cechuje się łagodnością

Pia kojarzą się z łagodnością i spokojem. Kobiety o tym imieniu unikają hałasu, tłumów i zgiełku miast. Zamiast zabaw w dużym towarzystwie mogą częściej wybierać spotkania w wąskim gronie znajomych, których dobrze znają. Ciepły kocyk, piknik na łące czy kubek herbaty i książka to rozrywki, na które mogą się zdecydować. Zawodem, w którym może sprawdzić się Pia, jest praca w korporacji lub w banku. Liczby i logiczne myślenie stoją po jej stronie, dlatego powinna się w tym dobrze odnaleźć. Choć uchodzi za spokojną i zrównoważoną, Pia dąży do celu i zazwyczaj udaje się jej go osiągnąć. Nie wierzy w szczęście czy los na loterii i znacznie bardziej ceni sobie ciężką pracę. Nie ma w zwyczaju, by obowiązki odwlekać w czasie. Bardziej preferuje zasadę “co musisz zrobić jutro, zrób dzisiaj”.

Sprawdź: To imię robiło furorę w PRL-u, a wymyślił je sam Mickiewicz. Piękne, ale teraz budzi kontrowersje

Jak zdrobnić imię Pia? Do dyspozycji jest kilka ciekawych wariantów

Pia obchodzi imieniny 19 stycznia i 23 września. Imię można zdrobnić na przykład jako Pijka, Pipi, Piunia, Pika lub Piacia. Jedną z najpopularniejszych osób noszących to imię jest lekkoatletka Pia Skrzyszowska, zdobywczyni dwóch medali na Mistrzostwach Europy w 2022 r. Imię nosiła też malarka Pia Górska. Za granicami Polski znana jest też amerykańska aktorka filmowa i piosenkarka Pia Zadora, która wzięła udział np. w filmie “Naga broń 33 1/3: Ostateczna zniewaga”.

Sprawdź: To rzadkie imię inspirowane jest pięknymi kwiatami. Mimo wyjątkowego znaczenia, nosi je niewiele kobiet w Polsce

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo