Torbiele w piersiach [przyczyny, objawy, leczenie torbieli piersiowych]

Torbiel – nazywana również czasem cystą – jest patologiczną zmianą w obrębie organizmu, która składa się z jednej komory lub wielu komór, wypełnionych płynem, albo też treścią galaretowatą. Torbiele tworzą się w różnych miejscach w ludzkim ciele. Dotyczą kobiet w każdym wieku, pojawiając się między innymi w jajnikach, albo w piersiach. Torbiele w piersiach zwykle są niegroźne, lecz warto mieć n uwadze, że skład ich wnętrza może być różny – mogą być także wypełnione krwinkami czerwonymi czy komórkami nowotworowymi. Dlatego nie można ignorować ich istnienia i warto zgłaszać się do lekarza ze wszelkimi niepokojącymi objawami – żeby w porę zacząć działać. Czy torbiele w piersiach bolą? Czy można się ich pozbyć naturalnymi sposobami? Jak wygląda usuwanie torbieli w piersiach i jakie daje ona objawy? Wszystkie te informacje zainteresowani odnajdą w naszym artykule!

Torbiele w piersiach – przyczyny

Torbiele w piersiach są raczej łagodnymi zmianami, które pojawiają się u kobiet zwykle po przekroczeniu 40 roku życia, chociaż zdarzają się i wcześniej. Zwykle są skutkiem źle działającej gospodarki hormonalnej. Zmiany hormonalne prowadzą bowiem do rozrostu nabłonka w przewodzie wyprowadzającym w sutku. W związku z tym odprowadzanie płynu surowiczego jest znacznie utrudnione i zbiera się on w jednym miejscu – tak właśnie powstaje torbiel. Może ich zresztą powstać jednocześnie kilka. Zazwyczaj nie są groźne i rzadko przemieniają się w nowotwór, jednak warto traktować je jak zmiany przednowotworowe, dokładnie badać, kontrolować – żeby z czasem nie stały się niebezpieczne.

Torbiele w piersiach – objawy

Torbiele w piersiach rzadko dają jakieś objawy. Często pojawia się pytanie czy torbiele w piersiach bolą? Odpowiedź jest negatywna – sama torbiel nie daje objawów bólowych, chociaż pierś, w której się znajduje może być nadwrażliwa. Ponieważ jednak u wielu kobiet piersi są nadwrażliwe na dotyk na przykład przed wystąpieniem okresu, trudno to uznać za decydujący objaw. Dopiero poważny rozrost torbieli może wywołać jakieś dolegliwości bólowe, gdy zacznie uciskać na nerwy. Łatwo można jednak rozpoznać, że torbiel pękła, albo że pojawił się w niej stan zapalny, ponieważ wówczas pojawia się ból długotrwały, a do tego dreszcze i podwyższona temperatura. Jeśli chodzi o same piersi torbiele na piersiach mogą być wyczuwalne podczas badania – w formie małych lub większych guzków, które są elastyczne lub stwardniałe.

Czy torbiele w piersiach są groźne?

Torbiel na piersiach to zmiana łagodna, jednak trzeba od razu sprawdzić – jeśli odnajdzie się w piersi guzek – czy to torbiel czy może w tkance rozwija się nowotwór. Ważna jest odpowiednia diagnostyka – wykonuje się USG, badanie dotykiem oraz badanie mammografem. W razie jakichś wątpliwości wykonywane jest również badanie histopatologiczne, polegające na pobraniu materiału tkankowego i przebadaniu go pod mikroskopem. Nie należy się obawiać samego sposobu pobierania materiału do badań, ponieważ najczęściej stosuje się biopsję, czyli pobranie materiału przy pomocy igły, przy znieczuleniu miejscowym.

Jeśli któraś kobieta wyczuje torbiele w piersiach, ból będzie oznaką, że wszystko jest w porządku – zwykle to co niegroźne, w tym obszarze boli. Jednak jeśli ból się nie pojawia, nie oznacza to od razu, że stan jest poważny – po prostu warto wykonać dodatkowe badanie, które pokaże z czym mamy do czynienia.

Torbiele w piersiach a ciąża

Obecność torbieli w piersiach nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę. Co więcej, torbiele mogą się rozwijać w piersiach właśnie w trakcie trwania ciąży, która jest okresem intensywnych zmian hormonalnych. Co prawda badanie jest wówczas utrudnione, jednak doświadczony lekarz z pewnością będzie w stanie je poprawnie wykonać. Cysty w piersiach czasem same zanikają po porodzie – zwłaszcza gdy kobieta karmi piersią.

Dlatego też z pewnością trzeba cały czas ów zmiany kontrolować. Nie ma jednak sensu obawiać się na zapas.

Torbiel w piersiach – leczenie naturalne

Jeśli kobieta wyczuje torbiel na piersiach, powinna zwrócić się do lekarza w celu dalszej diagnostyki. Gdy potwierdzi się, że guzek jest cystą (a naprawdę ma je większość kobiet), nie należy się bać, lecz podjąć odpowiednie kroki by poradzić sobie z nim. Można wspomagać leczenie naturalnymi metodami. Przede wszystkim torbiele mogą się rozrastać narastać. Warto więc zrezygnować z używek, w tym z kawy, herbaty, tytoniu czy tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Nie trzeba całkowicie ich unikać, ale nie powinniśmy ich nadużywać. Jeśli odnajdzie się torbiele w piersiach, dieta jest najlepszym sposobem pomocy. Powinna być zdrowa, obfitować w świeże warzywa i owoce. Na stan całego organizmu źle wpływa również stres, dlatego warto go za wszelką cenę unikać.

Można również stosować specjalne okłady z liści kapusty na noc. Podobno ulgę przynosi również leczenie ziołami, czyli między innymi:

  • skrzypem polnym
  • krwawnikiem
  • przywrotnikiem
  • kłączem perzu
  • liśćmi brzozy.

Torbiele w piersiach – leczenie specjalistyczne

Liczne torbiele w piersiach – jeśli nie są groźne – nie muszą być leczone. Czasami zresztą ich obecność uzależniona jest ściśle od poziomu hormonów, które przecież w różnych okresach cyklu miesiączkowego są na różnym poziomie. W pewnych momentach torbiele mogą zanikać, by potem znów się pojawiać. Jeśli natomiast zmiany w piersiach mają charakter złośliwy, konieczne jest oczywiście leczenie onkologiczne. Torbiel na piersiach, która nie jest złośliwym guzem, ale jest dość duża, by wywoływać dyskomfort, może zostać usunięta – nie trzeba do tego operacji. Usuwa się ją poprzez nakłucie i odessanie aspiratorem znajdującego się w niej płynu. Nie jest to możliwe, jeśli torbiel ma grube ściany – czasem trzeba ją zatem usunąć operacyjnie. Jeśli przyczyną powstawania torbieli są hormony, moż przeciwdziałać im stosując specjalną terapię hormonalną.

Czy torbiele w piersiach mogą zniknąć?

Torbiele zazwyczaj same całkowicie nie zanikają, ale sytuacje takie mają miejsce – chociaż rzadko. Jeśli torbiele są małe, nie jesteśmy zresztą w stanie samodzielnie ocenić czy się wchłonęły – pokaże to dopiero badanie USG. Czasami torbiele znikają po okresie ciąży, gdy karmi się piersią. Jeśli ich pojawienie się było spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, które są leczone, również może się zdarzyć, że organizm się ich pozbędzie.

Dodaj komentarz

Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo