Uczniowie Szkoły w chmurze nie poradzili sobie z egzaminem ósmoklasisty? “Poniżej średniej krajowej”

Z każdym miesiącem przybywa uczniów, którzy rezygnują z tradycyjnej edukacji i wraz z rodzicami decydują, że nauką kontynuować będą w domu. Z tego względu rośnie również liczba uczniów zapisanych do Szkoły w chmurze. Ta nietypowa forma edukacji na tyle spodobała się młodzieży, że w tym roku trzeba było zorganizować im egzamin ósmoklasisty na stadionie piłkarskim w Warszawie. Po ogłoszeniu wyników niektórzy przeżyli jednak rozczarowanie.

Wyniki E8 w Szkole w chmurze rozczarowały?

Według raportu przygotowanego przez ministerstwo edukacji pod koniec maja 2023 roku na edukacji domowej kształciło ponad 42 tys. uczniów. Spora część z tej grupy korzysta ze wsparcia Szkoły w chmurze. To wyjątkowa instytucja, działająca pod patronatem MEiN, które bezpłatnie pomaga dzieciom i młodzieży uczyć się w domu, udostępniając materiały oraz testy zgodne z podstawą programową. Dodatkowo uczniowie mają stały kontakt i merytoryczne wsparcie doświadczonych nauczycieli, którzy pomagają w przypadku problemów.

W maju tego roku aż 1500 uczniów Szkoły w chmurze przystąpiło do egzaminu ósmoklasisty. Ze względu na ich liczbę szkoła wynajęła pomieszczenia od Legii Warszawa i testy odbyły się na stadionie. Cała procedura przebiegła poprawnie, pod okiem pracowników i obserwatorów CKE.

Niektórzy poczuli się jednak nieco rozczarowani po otrzymaniu wyników. Średnie rezultaty z poszczególnych przedmiotów uczniów Szkoły w chmurze prezentują się następująco:

 • j. polski – 57%
 • j. angielski – 73%
 • matematyka – 41%
 • j. francuski – 91%
 • j. hiszpański – 47%
 • j. niemiecki – 67%
 • j. rosyjski – 65%

Dla porównania średnia ogólnopolska:

 • j. polski – 66%,
 • j. angielski – 66%,
 • matematyka – 53%
 • j. francuski – 82%,
 • j. hiszpański – 69%
 • j. niemiecki – 53%,
 • j. rosyjski – 68%,
 • j. włoski – 69%.

Wyraźnie widać więc, że o ile z językami obcymi w zasadzie nie ma problemów (a nawet uczniowie ze Szkoły w chmurze poradzili sobie lepiej np. z angielskim), to jednak zarówno język polski, jak i matematyka wypadły gorzej i to aż o 10 punktów procentowych.

Zobacz: Minister Czarnek krytykuje Szkołę w Chmurze. “Będziemy z tym walczyć do końca”. Czy edukacja domowa zostanie utrudniona?

Czy niższe rezultaty powinny martwić?

Chociaż rzeczywiście średnie wyniki z j. polskiego i matematyki uczniów Szkoły w chmurze mogą być nieco rozczarowujące, to zdaniem niektórych nie powinien być to wielki powód do niepokoju. Komentujący podkreślają, że bardzo często na edukację “w chmurze” decydowali się uczniowie ze szczególnymi trudnościami w nauce, którym trudno było odnaleźć się w szkolnym systemie i sztywnych zasadach oceniania, stąd wyniki mogą być niemiarodajne.

“Ta szkoła reklamowała się jako miejsce przyjazne dla osób, które mają trudności szkolne stąd może być ich nadreprezentacja” – pisze jeden z komentujących.

Sprawdź też:

Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general