Uczniowie Szkoły w chmurze nie poradzili sobie z egzaminem ósmoklasisty? “Poniżej średniej krajowej”

Z każdym miesiącem przybywa uczniów, którzy rezygnują z tradycyjnej edukacji i wraz z rodzicami decydują, że nauką kontynuować będą w domu. Z tego względu rośnie również liczba uczniów zapisanych do Szkoły w chmurze. Ta nietypowa forma edukacji na tyle spodobała się młodzieży, że w tym roku trzeba było zorganizować im egzamin ósmoklasisty na stadionie piłkarskim w Warszawie. Po ogłoszeniu wyników niektórzy przeżyli jednak rozczarowanie.

Wyniki E8 w Szkole w chmurze rozczarowały?

Według raportu przygotowanego przez ministerstwo edukacji pod koniec maja 2023 roku na edukacji domowej kształciło ponad 42 tys. uczniów. Spora część z tej grupy korzysta ze wsparcia Szkoły w chmurze. To wyjątkowa instytucja, działająca pod patronatem MEiN, które bezpłatnie pomaga dzieciom i młodzieży uczyć się w domu, udostępniając materiały oraz testy zgodne z podstawą programową. Dodatkowo uczniowie mają stały kontakt i merytoryczne wsparcie doświadczonych nauczycieli, którzy pomagają w przypadku problemów.

W maju tego roku aż 1500 uczniów Szkoły w chmurze przystąpiło do egzaminu ósmoklasisty. Ze względu na ich liczbę szkoła wynajęła pomieszczenia od Legii Warszawa i testy odbyły się na stadionie. Cała procedura przebiegła poprawnie, pod okiem pracowników i obserwatorów CKE.

Niektórzy poczuli się jednak nieco rozczarowani po otrzymaniu wyników. Średnie rezultaty z poszczególnych przedmiotów uczniów Szkoły w chmurze prezentują się następująco:

  • j. polski – 57%
  • j. angielski – 73%
  • matematyka – 41%
  • j. francuski – 91%
  • j. hiszpański – 47%
  • j. niemiecki – 67%
  • j. rosyjski – 65%

Dla porównania średnia ogólnopolska:

  • j. polski – 66%,
  • j. angielski – 66%,
  • matematyka – 53%
  • j. francuski – 82%,
  • j. hiszpański – 69%
  • j. niemiecki – 53%,
  • j. rosyjski – 68%,
  • j. włoski – 69%.

Wyraźnie widać więc, że o ile z językami obcymi w zasadzie nie ma problemów (a nawet uczniowie ze Szkoły w chmurze poradzili sobie lepiej np. z angielskim), to jednak zarówno język polski, jak i matematyka wypadły gorzej i to aż o 10 punktów procentowych.

Zobacz: Minister Czarnek krytykuje Szkołę w Chmurze. “Będziemy z tym walczyć do końca”. Czy edukacja domowa zostanie utrudniona?

Czy niższe rezultaty powinny martwić?

Chociaż rzeczywiście średnie wyniki z j. polskiego i matematyki uczniów Szkoły w chmurze mogą być nieco rozczarowujące, to zdaniem niektórych nie powinien być to wielki powód do niepokoju. Komentujący podkreślają, że bardzo często na edukację “w chmurze” decydowali się uczniowie ze szczególnymi trudnościami w nauce, którym trudno było odnaleźć się w szkolnym systemie i sztywnych zasadach oceniania, stąd wyniki mogą być niemiarodajne.

“Ta szkoła reklamowała się jako miejsce przyjazne dla osób, które mają trudności szkolne stąd może być ich nadreprezentacja” – pisze jeden z komentujących.

Sprawdź też:

Sprawdź

Zabobony i przesądy pogrzebowe w Polsce

Przesądy pogrzebowe były w Polsce obecne od samego początku naszej państwowości. Ich wielowiekowa tradycja pokazuje, jak potężnym szacunkiem otaczano śmierć i umieranie, a także daje nam pewien wgląd w mentalność...

Czytaj dalej →
Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general