Uwaga, seniorzy! ZUS wskazuje nowe terminy wypłat emerytur w październiku. Ta grupa dostanie pieniądze innego dnia

Daty, w których ZUS wypłaca świadczenia, są stałe i z góry ustalone. Zgodnie z przepisami pieniędzy nie przekazuje się w weekendy. Dlatego jeśli w danym miesiącu termin wypłaty przypada na sobotę lub niedzielę, to emerytury i renty trafiają do świadczeniobiorców w inny dzień niż zwykle. Taka sytuacja będzie miała miejsce w październiku. Kiedy seniorzy mogą spodziewać się wypłat w tym miesiącu?

Nowe terminy wypłat emerytur. Kiedy wypłaty w październiku?

ZUS ustala terminy wypłat z góry i na stałe, co oznacza, że emeryci mogą spodziewać się pieniędzy co miesiąc w tym samym dniu. Daty mogą się jednak delikatnie przesunąć, jeśli stały termin wypada w sobotę, niedzielę lub święto wolne od pracy. W takim przypadku wypłaty trafiają do emerytów z wyprzedzeniem, czyli w piątek poprzedzający weekend. W tym miesiącu takie sytuacje będą miały miejsce aż dwukrotnie.

Terminy wypłat emerytury – październik 2023:

  • 1. dzień miesiąca – niedziela,
  • 5. dzień miesiąca – czwartek,
  • 6. dzień miesiąca – piątek,
  • 10. dzień miesiąca – wtorek,
  • 15 dzień miesiąca – niedziela,
  • 20. dzień miesiąca – piątek,
  • 25. dzień miesiąca – środa.

Seniorzy, który normalnie otrzymują pieniądze 1. lub 15. października, dostaną je wcześniej, odpowiednio – 29. września i 13. października.

Zobacz: Nowe emerytury pomostowe 2024. Jest jeden haczyk! Część osób straci szansę na świadczenie

Kiedy seniorzy mogą spodziewać się podwyżki?

We wrześniu do większości emerytów trafiły podwójne świadczenia. Poza główną wypłatą otrzymali bowiem również tzw. “czternastki”. To jednak koniec dobrych wiadomości dla seniorów na najbliższe kilka miesięcy. Najbliższa zmiana szykuje się dopiero w marcu, kiedy odbędzie się coroczna waloryzacja rent i emerytur. Według wstępnych wyliczeń seniorzy otrzymają świadczenia wyższe o ponad 12%.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo