Zasady kwarantanny dla zaszczepionych

Fala zachorowań na zmutowanego wirusa Sars-CoV2, nazwanego omikronem, rozkręca się. Nie tylko statystyki zachorowań szybują w górę, ale także te dotyczące osób na kwarantannie. Wczoraj (26 stycznia) aż 900 tys. osób przebywało na przymusowym odosobnieniu. Eksperci mówią, że liczba ta będzie rosła i czeka nas nieformalny lockdown. Z kwarantanny mogą być zwolnieni zaszczepieni przeciwko covid-19. Jakie są zasady kwarantanny dla zaszczepionych?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zaszczepione w pełni osoby, są zwalniane z kwarantanny po uzyskaniu negatywnego testu na covid-19, wykonanego przynajmniej dzień po teście osoby zakażonej wirusem, z którą mieszkają.
  • Zaszczepione dzieci nie obowiązuje kwarantanna nakładana na klasę z powodu wykrycia osoby zakażonej.
  • Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara grzywny do 30 tys. złotych.

Zasady kwarantanny w Polsce

Ile trwa kwarantanna? Od 25 stycznia 2022 r. jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną i masz skierowanie na test, kwarantanna wynosi 7 dni. Jeśli mieszkasz z osobą zakażoną, która jest na izolacji, twoja kwarantanna trwa cały czas tej izolacji oraz dodatkowo 7 dni. Kwarantanna będzie trwać 10 dni jeśli wracasz z któregoś z państw UE, ze strefy Schengen lub z Turcji, a 14 dni jeśli z reszty świata.

Kogo dotyczy obowiązkowa kwarantanna? Dotyczy następujących osób: mających kontakt z osobą zakażoną, mieszkających z osobą zakażoną na izolacji, skierowanych na test przeciwko koronawirusowi, przekraczających granicę Polski będącą granicą UE, przekraczających granicę Polski ze strefy Schengen.

Podczas odbywania kwarantanny nie można wychodzić z domu, nawet na zakupy czy na spacer z psem. Wyjątkiem jest wyjście na test lub do lekarza. Jeśli posiadamy smartfona, jesteśmy zobowiązani do zainstalowania jednej z aplikacji służących do kontrolowania naszego pobytu w domu np. Kwarantanna Domowa.

Zobacz także: Kwarantanna dziecka – Jak sprawdzić czy dziecko jest na kwarantannie?

Zasady kwarantanny dla zaszczepionych

Od początku programu szczepień przeciwko covid-19, zaszczepieni mogą korzystać z szeregu przywilejów np. nie wliczają się do limitów osób w czasie zgromadzeń czy korzystania z miejsc użyteczności publicznej. Także podczas odbywania kwarantanny, jeśli jesteśmy zaszczepieni, jesteśmy traktowani nieco inaczej. Od 15 grudnia 2021 r. każdy współlokator zakażonej osoby, bez względu na to czy jest zaszczepiony czy jest ozdrowieńcem, aby być zwolnionym z kwarantanny musi wykonać test.

W pełni zaszczepiony obywatel, jeśli uzyska negatywny wynik testu, może być zwolniony z kwarantanny. Ale uwaga! Jeśli mieszkasz z osobą zakażoną, to negatywny wynik musi dotyczyć testu zrobionego przynajmniej jeden dzień po teście osoby zakażonej. Test wykonany tego samego dnia, nie zwalnia z kwarantanny.

Na stronie Domowej Opieki Medycznej gov.pl udostępniono formularz umożliwiający samodzielne zapisanie się na test domownika osoby zakażonej SARS-CoV-2 – tutaj.

Okres kwarantanny domownika zaszczepionego lub ozdrowieńca ulega zakończeniu od momentu wprowadzenia do systemu negatywnego wyniku testu diagnostycznego.

Korzyści odniesiemy także, jeśli zaszczepimy dziecko. Zaszczepione dziecko nie podlega kwarantannie w przypadku, gdy w klasie wykryto przypadek zakażenia covid-19, co niejednokrotnie ratuje np. rodzinne plany wyjazdowe.

Zobacz także: Czy kwarantanna jest płatna? Kto i ile płaci za kwarantannę?

Kogo nie dotyczy kwarantanna w Polsce?

Nie obowiązuje nas kwarantanna, jeśli mieszkamy z osobą, która na niej przybywa, a jej test nie był pozytywny. Kwarantanna nie obowiązuje także gdy skończyliśmy leczenie z powodu koronawirusa lub pobyt w szpitalu spowodowany covid-19. Trzecim wyjątkiem jest gdy pracujemy z osobami zakażonymi Sars-CoV2 – także nie obowiązuje nas kwarantanna, ale pod warunkiem zrobienia codziennie testu antygenowego.

Kwarantanna ucznia a rodzice

Coraz liczniejsze są ogniska zakażeń w szkołach, dlatego rząd wprowadził nauczanie zdalne od 5.klasy podstawówki wzwyż. Nauczanie stacjonarne ma wrócić od 28 lutego. Do tej pory bardzo częste były sytuacje, gdy cała klasa była na kwarantannie z powodu jednego ucznia, u którego wykryto zakażenie covidem. Wielu rodziców pytało, czy oni sami także są na kwarantannie, jeśli dziecko na nią trafia? Odpowiedź brzmi: nie, rodzice ucznia przebywającego na kwarantannie są z niej zwolnieni. Tak więc kwarantanna w szkole nie musi oznaczać wszystkich domowników ucznia na kwarantannie.

Warto też wiedzieć, że uczeń na kwarantannie w domu nie jest zwolniony z nauki, powinien ją odbywać w systemie zdalnym.

Zobacz także: Nowe przepisy już obowiązują! Kwarantanna na korzystniejszych zasadach. O tym jednak trzeba pamiętać!

Rodzice pytają o zasady kwarantanny dla zaszczepionych:

Czy zaszczepione dziecko podlega szkolnej kwarantannie?

Nie, nie podlega. W zasadzie jest uprawnione do korzystania z zajęć szkolnych stacjonarnie. W praktyce dyrektorzy szkół nie organizują lekcji stacjonarnie dla zaszczepionych z dwóch powodów: logistycznych oraz ochrony danych osobowych – nie mają wglądu w to, które dziecko jest zaszczepione, a które nie.

Jaka kara za nieprzestrzeganie kwarantanny?

Na osobę, która nie przestrzega kwarantanny, może być nałożona kara do 30 tys. złotych. Wysokość kary jest rozpatrywana indywidualnie.

Dodaj komentarz

Prawo

Separacja a rozwód: co lepiej wybrać?

Problemy małżeńskie mogą zakończyć się w różny sposób. Część małżonków będzie chciało ratować swój związek, nawet pomimo dzielących ich różnic i kłopotów, z jakimi się zmagają. Inni zdecydują się na...

Czytaj dalej →
Prawo, Finanse

Kosiniakowe 2017 +[POBIERZ WNIOSEK]

Kosiniakowe – jak ubiegać się o świadczenie? Wśród kilku świadczeń, z których mogą skorzystać rodziny po narodzinach dziecka, znajduje się tzw. kosiniakowe. Kto ma prawo je otrzymać? Czy są jakieś...

Czytaj dalej →
Prawo, Rodzice

Przysposobienie dziecka

Przysposobienie dziecka, czyli inaczej adopcja, jest długotrwałym procesem wiążacym się z wieloma rozmaitymi formalnościami, które trzeba wypełnić. Czy łatwo da się przysposobić dziecko? Na czym to polega i kim jest...

Czytaj dalej →
Prawo, Rodzice

Powrót do pracy po macierzyńskim

Jak wygląda powrót do pracy po macierzyńskim? Przekonaj się, że świeżo upieczonym mamom wcale nie jest pisane bezrobocie i dowiedz się, jak egzekwować przysługujące ci prawa! Trudny powrót po macierzyńskim...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general