Zmiany w prawie spadkowym. Ci członkowie rodziny nie dostaną majątku

Trwają prace nad nowelizacją Kodeksu cywilnego i w związku z tym, Sejm przyjął poprawki Senatu dotyczące prawa spadkowego. Kogo dotkną zmiany i czego dotyczą?

28 lipca Sejm przyjął poprawki Senatu, które teraz trafią do podpisu prezydenta. Planowane zmiany mają ułatwić formalności oraz skrócić postępowania spadkowe. Część osób zostanie wykluczona z dziedziczenia majątku po zmarłym, ale nie są to jedyne zmiany, na które powinni przygotować się Polacy. Rozszerzona zostanie bowiem grupa osób, które mogą zostać wydziedziczone.

Sprawdź: Darowizna pieniężna od rodziców [Limit, Umowa, Podatek]

Jakie zmiany w prawie spadkowym 2023? Kto nie będzie już dziedziczył? To warto wiedzieć

Nowe przepisy wpłyną na dziedziczenie w tzw. trzeciej grupie spadkowej. Obecnie należą do niej dziadkowie oraz ich zstępni. Grupa ma zostać zawężona do dziadków, rodzeństwa rodziców oraz ich dzieci. Pozostali zstępni nie będą brani pod uwagę. Nie będzie zatem konieczności poszukiwania dalszych krewnych, co często wydłuża czas postępowania spadkowego.

Sprawdź: Jak wyrobić kartę EKUZ? W tych krajach i tak zapłacisz za lekarza

Zmiany prawo spadkowe 2023. Na tym nie koniec. Rząd planuje więcej zmian

Zgodnie z nowelizacją będzie można uznać osobę “uporczywie uchylającą się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego” za niegodną dziedziczenia. Obejmie to również uchylanie się od obowiązku pieczy. W świetle aktualnych przepisów wśród powodów wydziedziczenia znajduje się też np. umyślne popełnienie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy lub wykorzystanie podstępu bądź groźby przy nakłanianiu spadkodawcy do sporządzenia, lub odwołania testamentu.

Obecnie spadkobiorca ma 6 miesięcy na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Termin ten ma zostać zawieszony w sytuacji, gdy jego złożenie będzie wymagało uzyskanie zezwolenia od sądu opiekuńczego.

Sprawdź: Co to jest, kiedy się należy i ile wynosi zachowek po rodzicach?

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo