800 plus zamiast 500 przed wyborami? Minister Maląg komentuje sprawę. Oświadczenie jest jasne

W ostatnich dniach w mediach głośno zrobiło się o ewentualnych podwyżkach świadczenia 500 plus. Doniesienia nie były jednak zupełnie nieuzasadnione, ponieważ głos w tej sprawie zabrali przedstawiciele partii rządzącej i w swoich wypowiedziach bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat tego pomysłu. Do tych planów postanowiła odnieść się także minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg. Czy będzie podwyżka 500 plus przed wyborami? Czy rodzice jeszcze w tym roku zobaczą na kontach 800 plus zamiast 500?

Czy będzie podwyżka 500 plus? 800 plus zamiast 500

Temat ewentualnej waloryzacji 500 plus powraca regularnie właściwie od kilku miesięcy. Wszystko za sprawą gwałtownie rosnących cen niemal wszystkich towarów i usług. Z wyliczeń ekonomistów wynika, że z powodu spadku wartości pieniądza aktualnie za 500 zł rodzice są w stanie kupić prawie o połowę mniej niż w momencie wprowadzania programu, czyli w 2016 roku. W tej chwili realna wartość świadczenia ma sięgać zaledwie ok. 300 zł.

Coraz częściej słychać więc głosy zarówno ze strony rodziców, jak i polityków, że 500 plus powinno zostać podniesione o co najmniej 200-300 zł, aby zniwelować nieco skutki inflacji. Jeszcze do niedawna nie było o tym mowy w obozie rządzącym, ale kilka dni temu pojawiły się wypowiedzi polityków Zjednoczonej Prawicy o nieco innym wydźwięku. Ich zdaniem świadczenie powinno wzrosnąć do 800 zł.

Chcemy waloryzacji 500 plus. Trzeba to wszystko dokładnie policzyć, aby było w wysokości ok. 800 zł.

W podobnym tonie wypowiedział się także europoseł PiS Ryszard Czarnecki, który uważa, że waloryzacja jest potrzebna i byłaby dobrym pomysłem.

Zobacz: Dofinansowanie do przedszkola. 400 zł przysługuje rodzicom najmłodszych dzieci, ale są pewne warunki

Waloryzacja 500 plus jeszcze przed wyborami. Jest deklaracja minister

Według medialnych doniesień plan waloryzacji 500 plus miałby się pojawić w oficjalnym programie wyborczym Zjednoczonej Prawicy na jesień tego roku. O komentarz w tej sprawie poproszono minister rodziny i polityki społecznej, Marlenę Maląg, na antenie Radia Zet. Jej deklaracja nie pozostawia złudzeń dla rodziców, ponieważ stanowczo odpowiedziała, że rząd “nie pracuje nad takim rozwiązaniem”. Nie wiadomo jednak, czy jest to już ostateczna decyzja i takie tematy nie będą podejmowane w najbliższych miesiącach, gdy kampania wyborcza rozpocznie się na dobre. Przy okazji nie brak sugestii, że ewentualna waloryzacja musiałaby się wiązać z pewnymi ograniczeniami w wypłatach – np. z wprowadzeniem progów dochodowych.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo