1125 zł dodatku to kropla w morzu potrzeb. Nie poprawi sytuacji finansowej nauczycieli, zwłaszcza że rośnie płaca minimalna

Z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej nauczyciele otrzymają specjalne nagrody. W październiku na ich konta trafić ma dodatek w wysokości 1125 zł. Niestety jednorazowy bonus nie wystarczy, aby poprawić sytuację finansową w oświacie. Tym bardziej że w lipcu pensje nauczycielskie znów niepokojąco zbliżyły się do płacy minimalnej, a od stycznia czeka nas kolejna podwyżka.

Jednorazowy dodatek już wkrótce trafi do nauczycieli

Zgodnie z przyjętą kilka tygodni temu nowelizacją ustawy budżetowej wszyscy nauczyciele, którzy na dzień 20 września będą zatrudnieni w szkołach, przedszkolach i innych jednostkach organizacyjnych systemu oświaty, otrzymają 1125 jednorazowego dodatku. Pieniądze trafią do nich maksymalnie do 14 października, czyli w 250. rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej.

Z nagrody zadowoleni są zarówno nauczyciele, jak i związki zawodowe, które podkreślają, że każde dodatkowe środki z pewnością się przydadzą. Nie rozwiązuje to jednak głównego problemu trapiącego polską oświatę, czyli niskich płac.

Nie brakuje opinii, że nauczycielski bonus jest kolejnym elementem kampanii wyborczej. Jak stwierdził Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego “Forum – Oświata”, decyzja rządu świadczy o tym, że walka o każdy głos będzie naprawdę zacięta.

Zobacz: 2,5 tys. bonu dla nauczycieli ze szkół publicznych. A co z pozostałymi?

Pensje bliskie płacy minimalnej

Zarówno związkowcy, jak i nauczyciele podkreślają, że przyznany dodatek to zaledwie kropla w morzu potrzeb. Wszyscy liczą jednak, że w końcu rząd na poważnie zajmie się kwestią finansowania oświaty i wdroży odpowiednie systemowe rozwiązania, dzięki którym zawód nauczyciela odzyska renomę, a kariera w szkole stanie się atrakcyjna dla młodych ludzi.

Przypomnę, że od 1 marca 2023 r. leży w Sejmie poselski projekt nowelizacji Karty nauczyciela dotyczący wzrostu wynagrodzenia nauczycieli o 20 proc. i jesteśmy pełni wiary, że pani Marszałek Sejmu zdecyduje się w końcu nadać mu numer druku. […] Czekamy na te rozwiązania, bo tylko one pozwolą uwolnić wynagrodzenia nauczycieli od wpływu polityków a zawód ze strefy biedy.wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński, cytat za Portalem Samorządowym

Sprawdź też:

Źródła:
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo